Kauza kajuta: Víte, kde to na lodi nejvíc houpe a které kajuty jsou nejdražší?

Tohle není hotelový pokoj, ale kajuta na jedné z velkých lodí. Od hotelového pokoje se liší jen minimálně. Když vybíráte hotel, tak vás určitě zajímá, jak bude vypadat hotelový pokoj. Jestli bude mít balkon, výhled na pláž, zda bude v klidném bloku, nebo orientovaný směrem k hlavnímu bazénu… a stejné je to i při výběru kajuty na lodi. Na palubě ale ještě navíc řešíte, jak se vyhnout mořské nemoci a zda vsadit na kajutu vnitřní, nebo vnější. Máte v tom trochu zmatek? My vám poradíme, jak vybrat správně!

Lodní společnosti často nabízejí více než desítku typů kajut – vnitřní, vnější, suity, s balkonem, sólo, rodinné… jednomu z toho jde hlava kolem. Nicméně vězte, že nic není tak složité, jak to na první pohled vypadá. Kajuty můžeme rozdělit na čtyři základní typy – a další podtypy pak vznikají jejich kombinací.

Jaké základní typy kajut tedy jsou?

  • vnitřní kajuty – jsou kajuty bez oken, které mají obvykle vchod na chodbu, nebo jiného vnitřního koridoru
  • vnější kajuty – logicky kajuty s přístupem denního světla, který zajišťují okno, nebo světlík
  • kajuty s balkonem/terasou
  • suity – větší kajuty, které nabízejí oddělený prostor

Jednodušší typ ubytování – ideální ve chvíli, kdy nechcete v kajutě trávit víc času, než je čas na přespání. Takže než si vyberete kajutu, která vám bude vyhovovat, ujasněte si priority: chcete si užívat klid na vlastním balkoně, nebo chcete být blízko dění?  Trpíte mořskou nemocí? Bude pro vás kajuta jen místem pro přespání, nebo v ní chcete strávit více času?

Jak se vyhnout mořské nemoci?

Bojíte se toho, že vám plavbu znepříjemní mořská nemoc? Vyvarujte se jí – správným výběrem kajuty. Čím níž a čím více středu lodi kajuta bude, tím méně budete pociťovat houpání a tím lépe vám bude. Pokud se nechcete vzdát kajuty s balkonem, pak opravdu volte kajutu, co nejblíže hladině.

Toužíte po výhledu? Pak vše důkladně promyslete!

Menší vnitřní kajuta – opět ideální, pokud se chystáte většinu času trávit třeba na horní palubě u bazénu. Je to trochu paradoxní. První balkonové kajuty na zádi lodi, se poprvé objevily až v 90. letech 20. století. A mezi pasažéry o ně nebyl příliš velký zájem. Prý proto, že na ně bylo z horních palub až moc vidět a pasažéři se cítili příliš odtržení od všech ostatních aktivit.

Dnes je to ale úplně jiné a tyto kajuty patří k těm vůbec nejdražším, které si na lodi můžete pronajmout. Klienti jsou sice dál od většiny aktivit, ale klid a ticho jsou v současnosti velmi žádané. Výhled z těchto kabin je navíc dech beroucí – člověk si připadá, jako kdyby byl na konci světa. Krásný výhled je i z kajut na přídi, tam ale obvykle bývají luxusní a prostorná apartmá.

Nejvíce je logicky kajut na pravoboku a levoboku lodi. Pokud se vydáte na transatlantickou plavbu, pak nemusíte levou a pravou stranu vůbec řešit. Nicméně v případě, že se rozhodnete pro plavbu okolo Aljašky, nebo třeba plavbu z Barcelony do Říma, musíte počítat s tím, že na jedné straně budete mít po celou dobu výhled na širé moře a na druhém boku zase výhled na pevninu.

Pro sólisty i pro rodiny

Kajuty na zádi nabízejí dech beroucí výhled Moderní zaoceánské lodě nabízejí jak klasické kajuty, tak prostorné a luxusní apartmány, ale třeba i lofty. Součástí kajuty může být malý balkon, ale i ohromná terasa.  A od velikosti samotné kajuty i venkovních prostor, které k ní patří, se odvíjí i cena.

K dispozici často bývají takzvané rodinné pokoje. Nicméně dopředu si zjistěte, jak na konkrétní lodi vypadají. Zatímco někdy je tímto názvem označený apartmán s menším dětským pokojem, jindy je to jenom pokoj s výklenkem a patrovou postelí.

Pro vlky samotáře, cestovatele, kteří vyrážejí na dovolenou sami, jsou k dispozici takzvané sólo kabiny. Malé pokojíčky, ve kterých je skutečně jen postel a pár metrů čtverečních prostoru pro věci, jsou výrazně levnější než klasické kajuty, ve kterých platíte za neobsazenou postel. A je o ně obrovský zájem, bývají obsazené jako jedny z prvních.

Vybírejte podle zájmů

Suity jsou výrazně prostornější kajuty – s odděleným obývacím pokojem. Co dalšího při výběru kajuty zohlednit? Určitě vaše zájmy a důvody, proč jste se na dovolenou na vlnách vydali. Pokud plánujete polehávání u hlavního bazénu na horní palubě, volte kajuty v její blízkosti a počítejte s tím, že v nich bude více hluku – život z paluby do podpalubí v omezené míře proniká.

V případě, že chcete především poznávat místa, ve kterých loď zakotví, doporučují někteří vybírat kajutu v blízkosti míst, ze kterých se vystupuje na pevninu. Bude to pro vás nejjednodušší. A pokud opravdu maximálně toužíte po klidu, pak rozhodně nevybírejte kajuty v blízkosti hlavních promenád, korz, v blízkosti prádelen a barů, tam se absolutního klidu nedočkáte.

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Španělsko, Francie, Itálie

Loď: Costa Favolosa | Nocí: 3| Vyplutí: Barcelona
Termíny vyplutí:

Španělsko, Francie, Itálie

Loď: Costa Favolosa
Počet nocí: 3
Přístav vyplutí: Barcelona

Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko

Loď: Costa Magica | Nocí: 11| Vyplutí: Savona

Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko

Loď: Costa Magica
Počet nocí: 11
Přístav vyplutí: Savona

USA, Bahamy

Loď: Enchantment of the Seas | Nocí: 3| Vyplutí: Miami
Termíny vyplutí:

USA, Bahamy

Loď: Enchantment of the Seas
Počet nocí: 3
Přístav vyplutí: Miami

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
14 věcí, které musíte zažít v Petrohradu

14 věcí, které musíte zažít v Petrohradu

Láká vás Rusko, ale nechce se vám tak úplně až do Moskvy nebo ještě dál? Stačí se sbalit a vydat se do Petrohradu. Jsme si jistí, že z něj budete nadšení! více »

Celebrity Edge: luxusní kolos posouvající hranice zábavy

Celebrity Edge: luxusní kolos posouvající hranice zábavy

Společnost Celebrity Cruises slibuje neuvěřitelné věci, a to od ubytování přes občerstvení až po téměř nekončící relaxaci. A kdy se svezou na lodi první cestující? více »

Co udělat pro svůj domov, než se vydáte na plavbu po moři

Co udělat pro svůj domov, než se vydáte na plavbu po moři

Chystáte se na plavbu po světových vodách, ale jste trochu bezradní v otázce přípravy svého bydlení na vaši absenci? Poradíme vám, co všechno udělat! více »

10 filmových krajin, kde můžete během plavby zakotvit

10 filmových krajin, kde můžete během plavby zakotvit

Filmy a seriály nás už dlouho inspirují k tomu, kam se podívat během další dovolené. Tak co třeba sem? více »