Kauza kajuta: Víte, kde to na lodi nejvíc houpe a které kajuty jsou nejdražší?

Tohle není hotelový pokoj, ale kajuta na jedné z velkých lodí. Od hotelového pokoje se liší jen minimálně. Když vybíráte hotel, tak vás určitě zajímá, jak bude vypadat hotelový pokoj. Jestli bude mít balkon, výhled na pláž, zda bude v klidném bloku, nebo orientovaný směrem k hlavnímu bazénu… a stejné je to i při výběru kajuty na lodi. Na palubě ale ještě navíc řešíte, jak se vyhnout mořské nemoci a zda vsadit na kajutu vnitřní, nebo vnější. Máte v tom trochu zmatek? My vám poradíme, jak vybrat správně!

Lodní společnosti často nabízejí více než desítku typů kajut – vnitřní, vnější, suity, s balkonem, sólo, rodinné… jednomu z toho jde hlava kolem. Nicméně vězte, že nic není tak složité, jak to na první pohled vypadá. Kajuty můžeme rozdělit na čtyři základní typy – a další podtypy pak vznikají jejich kombinací.

Jaké základní typy kajut tedy jsou?

  • vnitřní kajuty – jsou kajuty bez oken, které mají obvykle vchod na chodbu, nebo jiného vnitřního koridoru
  • vnější kajuty – logicky kajuty s přístupem denního světla, který zajišťují okno, nebo světlík
  • kajuty s balkonem/terasou
  • suity – větší kajuty, které nabízejí oddělený prostor

Jednodušší typ ubytování – ideální ve chvíli, kdy nechcete v kajutě trávit víc času, než je čas na přespání. Takže než si vyberete kajutu, která vám bude vyhovovat, ujasněte si priority: chcete si užívat klid na vlastním balkoně, nebo chcete být blízko dění?  Trpíte mořskou nemocí? Bude pro vás kajuta jen místem pro přespání, nebo v ní chcete strávit více času?

Jak se vyhnout mořské nemoci?

Bojíte se toho, že vám plavbu znepříjemní mořská nemoc? Vyvarujte se jí – správným výběrem kajuty. Čím níž a čím více středu lodi kajuta bude, tím méně budete pociťovat houpání a tím lépe vám bude. Pokud se nechcete vzdát kajuty s balkonem, pak opravdu volte kajutu, co nejblíže hladině.

Toužíte po výhledu? Pak vše důkladně promyslete!

Menší vnitřní kajuta – opět ideální, pokud se chystáte většinu času trávit třeba na horní palubě u bazénu. Je to trochu paradoxní. První balkonové kajuty na zádi lodi, se poprvé objevily až v 90. letech 20. století. A mezi pasažéry o ně nebyl příliš velký zájem. Prý proto, že na ně bylo z horních palub až moc vidět a pasažéři se cítili příliš odtržení od všech ostatních aktivit.

Dnes je to ale úplně jiné a tyto kajuty patří k těm vůbec nejdražším, které si na lodi můžete pronajmout. Klienti jsou sice dál od většiny aktivit, ale klid a ticho jsou v současnosti velmi žádané. Výhled z těchto kabin je navíc dech beroucí – člověk si připadá, jako kdyby byl na konci světa. Krásný výhled je i z kajut na přídi, tam ale obvykle bývají luxusní a prostorná apartmá.

Nejvíce je logicky kajut na pravoboku a levoboku lodi. Pokud se vydáte na transatlantickou plavbu, pak nemusíte levou a pravou stranu vůbec řešit. Nicméně v případě, že se rozhodnete pro plavbu okolo Aljašky, nebo třeba plavbu z Barcelony do Říma, musíte počítat s tím, že na jedné straně budete mít po celou dobu výhled na širé moře a na druhém boku zase výhled na pevninu.

Pro sólisty i pro rodiny

Kajuty na zádi nabízejí dech beroucí výhled Moderní zaoceánské lodě nabízejí jak klasické kajuty, tak prostorné a luxusní apartmány, ale třeba i lofty. Součástí kajuty může být malý balkon, ale i ohromná terasa.  A od velikosti samotné kajuty i venkovních prostor, které k ní patří, se odvíjí i cena.

K dispozici často bývají takzvané rodinné pokoje. Nicméně dopředu si zjistěte, jak na konkrétní lodi vypadají. Zatímco někdy je tímto názvem označený apartmán s menším dětským pokojem, jindy je to jenom pokoj s výklenkem a patrovou postelí.

Pro vlky samotáře, cestovatele, kteří vyrážejí na dovolenou sami, jsou k dispozici takzvané sólo kabiny. Malé pokojíčky, ve kterých je skutečně jen postel a pár metrů čtverečních prostoru pro věci, jsou výrazně levnější než klasické kajuty, ve kterých platíte za neobsazenou postel. A je o ně obrovský zájem, bývají obsazené jako jedny z prvních.

Vybírejte podle zájmů

Suity jsou výrazně prostornější kajuty – s odděleným obývacím pokojem. Co dalšího při výběru kajuty zohlednit? Určitě vaše zájmy a důvody, proč jste se na dovolenou na vlnách vydali. Pokud plánujete polehávání u hlavního bazénu na horní palubě, volte kajuty v její blízkosti a počítejte s tím, že v nich bude více hluku – život z paluby do podpalubí v omezené míře proniká.

V případě, že chcete především poznávat místa, ve kterých loď zakotví, doporučují někteří vybírat kajutu v blízkosti míst, ze kterých se vystupuje na pevninu. Bude to pro vás nejjednodušší. A pokud opravdu maximálně toužíte po klidu, pak rozhodně nevybírejte kajuty v blízkosti hlavních promenád, korz, v blízkosti prádelen a barů, tam se absolutního klidu nedočkáte.

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
6 způsobů jak získat během plavby drinky zdarma (anebo alespoň levněji)

6 způsobů jak získat během plavby drinky zdarma (anebo alespoň levněji)

Následující přehled přináší užitečné tipy a svérázné triky, jak pít zadarmo, či s výraznou slevou. Budete sami překvapeni, jak lehké to možná až může být. více »

Jízda, nebo let k lodi? Co je lepší a v čem?

Jízda, nebo let k lodi? Co je lepší a v čem?

Naplánovali jste si báječnou dovolenou na lodi. Čeká vás luxusní plavba se vší parádou, mnohá zastavení na krásných místech po cestě a bez pochyby i spousta zážitků. Jenže vyvstává otázka, jak se k lodi dopravíte.... více »

Plavební „Oscary“ za rok 2016 dle Cruise Critic

Plavební „Oscary“ za rok 2016 dle Cruise Critic

Někdo si na filmového Oscara musí počkat až na sklonek kariéry, jiný ho získá záhy po tom, co objeví filmové plátno. Víte, že toto prestižní ocenění může získat také loď? Ale ne jen tak ledajaká! Máme pro vás přehled... více »

Nejlepší plavba pro děti? Máme 2 horké kandidáty!

Nejlepší plavba pro děti? Máme 2 horké kandidáty!

Přišli jste na chuť zaoceánským plavbám? Toužíte brázdit světová moře a užívat si všudypřítomného luxusu, lahodného jídla, dobrého pití a zábavy, která končí až v brzkých ranních hodinách? Pak se vydejte na... více »