Kauza kajuta: Víte, kde to na lodi nejvíc houpe a které kajuty jsou nejdražší?

Tohle není hotelový pokoj, ale kajuta na jedné z velkých lodí. Od hotelového pokoje se liší jen minimálně. Když vybíráte hotel, tak vás určitě zajímá, jak bude vypadat hotelový pokoj. Jestli bude mít balkon, výhled na pláž, zda bude v klidném bloku, nebo orientovaný směrem k hlavnímu bazénu… a stejné je to i při výběru kajuty na lodi. Na palubě ale ještě navíc řešíte, jak se vyhnout mořské nemoci a zda vsadit na kajutu vnitřní, nebo vnější. Máte v tom trochu zmatek? My vám poradíme, jak vybrat správně!

Lodní společnosti často nabízejí více než desítku typů kajut – vnitřní, vnější, suity, s balkonem, sólo, rodinné… jednomu z toho jde hlava kolem. Nicméně vězte, že nic není tak složité, jak to na první pohled vypadá. Kajuty můžeme rozdělit na čtyři základní typy – a další podtypy pak vznikají jejich kombinací.

Jaké základní typy kajut tedy jsou?

  • vnitřní kajuty – jsou kajuty bez oken, které mají obvykle vchod na chodbu, nebo jiného vnitřního koridoru
  • vnější kajuty – logicky kajuty s přístupem denního světla, který zajišťují okno, nebo světlík
  • kajuty s balkonem/terasou
  • suity – větší kajuty, které nabízejí oddělený prostor

Jednodušší typ ubytování – ideální ve chvíli, kdy nechcete v kajutě trávit víc času, než je čas na přespání. Takže než si vyberete kajutu, která vám bude vyhovovat, ujasněte si priority: chcete si užívat klid na vlastním balkoně, nebo chcete být blízko dění?  Trpíte mořskou nemocí? Bude pro vás kajuta jen místem pro přespání, nebo v ní chcete strávit více času?

Jak se vyhnout mořské nemoci?

Bojíte se toho, že vám plavbu znepříjemní mořská nemoc? Vyvarujte se jí – správným výběrem kajuty. Čím níž a čím více středu lodi kajuta bude, tím méně budete pociťovat houpání a tím lépe vám bude. Pokud se nechcete vzdát kajuty s balkonem, pak opravdu volte kajutu, co nejblíže hladině.

Toužíte po výhledu? Pak vše důkladně promyslete!

Menší vnitřní kajuta – opět ideální, pokud se chystáte většinu času trávit třeba na horní palubě u bazénu. Je to trochu paradoxní. První balkonové kajuty na zádi lodi, se poprvé objevily až v 90. letech 20. století. A mezi pasažéry o ně nebyl příliš velký zájem. Prý proto, že na ně bylo z horních palub až moc vidět a pasažéři se cítili příliš odtržení od všech ostatních aktivit.

Dnes je to ale úplně jiné a tyto kajuty patří k těm vůbec nejdražším, které si na lodi můžete pronajmout. Klienti jsou sice dál od většiny aktivit, ale klid a ticho jsou v současnosti velmi žádané. Výhled z těchto kabin je navíc dech beroucí – člověk si připadá, jako kdyby byl na konci světa. Krásný výhled je i z kajut na přídi, tam ale obvykle bývají luxusní a prostorná apartmá.

Nejvíce je logicky kajut na pravoboku a levoboku lodi. Pokud se vydáte na transatlantickou plavbu, pak nemusíte levou a pravou stranu vůbec řešit. Nicméně v případě, že se rozhodnete pro plavbu okolo Aljašky, nebo třeba plavbu z Barcelony do Říma, musíte počítat s tím, že na jedné straně budete mít po celou dobu výhled na širé moře a na druhém boku zase výhled na pevninu.

Pro sólisty i pro rodiny

Kajuty na zádi nabízejí dech beroucí výhled Moderní zaoceánské lodě nabízejí jak klasické kajuty, tak prostorné a luxusní apartmány, ale třeba i lofty. Součástí kajuty může být malý balkon, ale i ohromná terasa.  A od velikosti samotné kajuty i venkovních prostor, které k ní patří, se odvíjí i cena.

K dispozici často bývají takzvané rodinné pokoje. Nicméně dopředu si zjistěte, jak na konkrétní lodi vypadají. Zatímco někdy je tímto názvem označený apartmán s menším dětským pokojem, jindy je to jenom pokoj s výklenkem a patrovou postelí.

Pro vlky samotáře, cestovatele, kteří vyrážejí na dovolenou sami, jsou k dispozici takzvané sólo kabiny. Malé pokojíčky, ve kterých je skutečně jen postel a pár metrů čtverečních prostoru pro věci, jsou výrazně levnější než klasické kajuty, ve kterých platíte za neobsazenou postel. A je o ně obrovský zájem, bývají obsazené jako jedny z prvních.

Vybírejte podle zájmů

Suity jsou výrazně prostornější kajuty – s odděleným obývacím pokojem. Co dalšího při výběru kajuty zohlednit? Určitě vaše zájmy a důvody, proč jste se na dovolenou na vlnách vydali. Pokud plánujete polehávání u hlavního bazénu na horní palubě, volte kajuty v její blízkosti a počítejte s tím, že v nich bude více hluku – život z paluby do podpalubí v omezené míře proniká.

V případě, že chcete především poznávat místa, ve kterých loď zakotví, doporučují někteří vybírat kajutu v blízkosti míst, ze kterých se vystupuje na pevninu. Bude to pro vás nejjednodušší. A pokud opravdu maximálně toužíte po klidu, pak rozhodně nevybírejte kajuty v blízkosti hlavních promenád, korz, v blízkosti prádelen a barů, tam se absolutního klidu nedočkáte.

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Itálie, Řecko, Turecko

Loď: Jewel of the Seas | Nocí: 9| Vyplutí: Civitavecchia / Řím
Termíny vyplutí:

Itálie, Řecko, Turecko

Loď: Jewel of the Seas
Počet nocí: 9
Přístav vyplutí: Civitavecchia / Řím

Německo, Polsko, Litva, Lotyšsko,...

Loď: MSC Magnifica | Nocí: 11| Vyplutí: Warnemünde
Termíny vyplutí:

Německo, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rusko, Finsko, Švédsko, Dánsko

Loď: MSC Magnifica
Počet nocí: 11
Přístav vyplutí: Warnemünde

Dánsko, Německo, Estonsko, Rusko,...

Loď: Norwegian Getaway | Nocí: 9| Vyplutí: Kodaň
Termíny vyplutí:

Dánsko, Německo, Estonsko, Rusko, Finsko, Švédsko

Loď: Norwegian Getaway
Počet nocí: 9
Přístav vyplutí: Kodaň

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
To NEJ ze světa zaoceánských výletních lodí

To NEJ ze světa zaoceánských výletních lodí

Pokrok jde i ve světě zaoceánských lodí stále více a rychleji kupředu. Rekordmany mezi plavidly najdeme jak po stránce technické, tak i například z hlediska velikosti nebo třeba počtu kajut. více »

7 nejkrásnějších přístavů v Karibiku

7 nejkrásnějších přístavů v Karibiku

Upřímně, vybrat jen 7 bylo pro nás nevelmi nesnadným úkolem. V Karibiku se totiž skoro každý druhý přístav nese ve skutečně krásných konturách tropických výšin a barev. více »

MSC Seaside: Takový aquapark tu ještě prý nebyl!

MSC Seaside: Takový aquapark tu ještě prý nebyl!

Vypluje v prosinci 2017, ale nadšené rozpravy se o ní vedou už dnes. MSC Seaside se právem řadí mezi novou generaci výletních lodí. Prozradíme vám proč. více »

Nejkrásnější korálové útesy světa

Nejkrásnější korálové útesy světa

Fascinují už celá staletí a pro milovníky potápění jsou nikdy nekončícím zdrojem poznání oceánských hlubin. A které, že jsou tedy těmi nejvíce top na naší planetě? více »