Tipy na plavbu lodí po severní Evropě

22. 08. 2017

Titulka

Během několik dní navštívíte země, které se společností i zvyky diametrálně liší.

Kdy na plavbu vyrazit?

Objevování krás severní Evropy po moři lze od března do listopadu. Zimní měsíce bývají totiž značně promrzlé, teplota na moři jde hluboko do mínusu. Nabídka plaveb je uzpůsobena podle sezóny. Chladnější jaro a podzim dává možnost vycestovat lidem, kteří ocení prázdnější přístavy i samotnou plavbu. Ceny za plavbu se v těchto měsících pohybují oproti letní sezóně podstatně níže.

Výběr plavby plánujte i na základě kulturních událostí v přístavech. Pokud vezmeme jako příklad ruský Petrohrad, pak nejvhodnějším měsícem na návštěvu je červen. Jsou zde k vidění tzv. „bílé noci“, které představují osobitý symbol tohoto věčného města. V tomto období se zde také konají festivaly, koncertní programy a národní slavnosti.

 • V čem je Petrohrad tak výjimečný? Přečtěte si 14 věcí, které vněm doporučujeme zažít.

Petrohrad

Co budu na plavbu potřebovat?

Výše rozebírané téma počasí neopustíme ani zde. Moře oproti souši je často chladné i v letních měsících. Pokud se vydáme na jaře nebo na podzim, pak musíme počítat s tím, že nás vítr a chlad nesmí překvapit. Pro zimomřivé jedince nabalit několik vrstev oblečení, pro otužilé minimálně větrovku.

Teploty v letních měsících se na moři pohybují okolo 21 stupňů Celsia, na souši až 28 stupňů. Tento rozdíl přikazuje zabalit na plavbu vestu, svetr nebo slabší bundu.  

Slunce je i při nižších teplotách na moři stále značně silné. Nezapomeňte na opalovací krémy a ochranné sluneční brýle. Pohodlné boty se pro výlety na souši hodí vždy.

Nový Zéland

Jakou loď si pro plavbu vybrat?

Výletní lodě jsou skvělou cestou, jak spojit pohodlné cestování s možností objevování těch nejhezčích míst severní Evropy. Za zmínku stojí plavby organizované společností Norwegian Cruise Lines. Např. jejich loď Norwegian Gataway vás dopraví z Kodani přes Německo a Estonsko až do Stockholmu a Petrohradu. Kulturních zážitků, které za tuto dobu načerpáte bude opravdu mnoho.

Jak plavba po severní Evropě může vypadat (plavební itinerář)?

 1. den přicestujete letecky nebo automobilem do Kodaně, načerpáte unikátnost Dánska a ve večerních hodinách se nalodíte na výletní loď. Vyplouváme!
 2. den připlutí do německého Warnemunde v ranních hodinách. Celý den budete mít na objevování tohoto města včetně nejstarší univerzity střední Evropy, která udělila doktorát Albertu Einsteinovi.
 3. den strávíte celý na moři ve společnosti atrakcí, restaurací a zábavy, kterou vaše loď nabízí. Pro stravování na lodi využijete all inclusive servis!
 4. den připlujete do estonského Tallinnu – starého města se směsicí uliček a věží s mimořádně osobitou atmosférou.
 5. den se můžete těšit na návštěvu Petrohradu. Toto kulturní město je druhé největší V Rusku a nabízí prohlídku nádherných architektonických drahokamů, jako jsou Zimní palác a Kazaňská katedrála.
 6. den budete mít opět na prozkoumání krás Petrohradu.
 7. den navštívíte Helsinky ve Finsku. Světové hlavní město designu pro rok 2012, místo splynutí krás přírody a úspěchu techniky. Pěší prohlídka města vám odhalí historii i ambiciózní budoucnost.
 8. den opět strávíte na moři při cestě do Švédska.
 9. den návštěva Těšit se na vás budou památky světového dědictví UNESCO, městské kanály, malebný mosty i staré malebné uličky.
 10. den na moři.
 11. den připlouváte zpět do dánské Kodaně.

Zaoceánská loď z řad Norwegain Cruises Line u severských fjordů

Přístavy a na co se těšit

Pokud si zvolíte výše uvedenou nebo jednu z až 317 plaveb po severním Evropě, čekají vás přístavy plné historie, atrakcí a zážitků, které vám nebudou vaší blízcí věřit. Pojďme si představit ty nejoblíbenější.

Rotterdam

Malá a nenápadná rybářská vesnička, která se stala architektonickými skvosty posetým městem. Průmyslové i obchodní centrum bylo v roce 1940 poničeno německými bombardéry. Od té doby ale Rotterdam kvete a láká stále více turistů. Kosmopolitní město, kde nejčastěji zvoleným dopravním prostředkem je kolo, nabízí kulturní vyžití, letní karnevaly, klasickou hudbu a je konkurentem Amsterdamu.

Rotterdam

Londýn

Anglický Londýn netřeba zdlouhavě představovat. Korunovační klenoty, Buckinghamský palác, tržiště Camden, Big Ben, královna. Město, kde se spojuje kultura, umění a móda.

Hamburg

Druhé největší a nejlidnatější město Německa je také jedno z největších přístavů v Evropě. Často se město nazývá jako Benátky severu (o těch "pravých" italských si můžete přečíst náš velký průvodce). Rybí trh a příjemné zážitky spojené s jídlem jsou dominantou tohoto města.

Hamburg

Antverpy

Skrytý klenot posázený středověkými uličkami, renesančními památkami a pulsujícím životem. Jedná se o pátý největší přístav na světě.

Několik rad na závěr

 • Při své cestě navštívíte mnoho zemí, které mají rozdílnou platební měnu. Pokud spoléháte na výběr peněz, předem si zjistěte, v jakém městě strávíte nejvíce času. U banky se informujte, zda můžete v každé zemi platit svou kreditní kartou.

 • Pro návštěvu Petrohradu je potřeba vízum, které lze zařídit v případě fakultativního výletu.

 • Nepodceňte potřeby vhodného a kvalitního oblečení pro cesty do zemí severní Evropy.
  Teplo při objevování krás každého města je více než potřebné.

 • Cestujete poprvé na lodi? Přečtěte si, co vše vás čeká a co se nevyplatí podcenit.
Rubrika: rady před plavbou

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Itálie, Francie, Španělsko

Loď: Norwegian Epic
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Civitavecchia / Řím

Rusko, Estonsko, Švédsko, Finsko

Loď: Costa Magica | Nocí: 6| Vyplutí: Petrohrad
Termíny vyplutí:

Rusko, Estonsko, Švédsko, Finsko

Loď: Costa Magica
Počet nocí: 6
Přístav vyplutí: Petrohrad

Španělsko, Itálie

Loď: Costa Victoria | Nocí: 7| Vyplutí: Palma de Mallorca

Španělsko, Itálie

Loď: Costa Victoria
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Palma de Mallorca

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

 • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
 • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
 • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
 • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
 • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
6 tipů na nejlepší balkónové kajuty současnosti

6 tipů na nejlepší balkónové kajuty současnosti

Za rozbřesku nebo západu slunce bude vždy chutnat káva a čaj nejlépe na prostorném balkóně. Zpříjemněte si cestování vlastním výhledem na vodní hladinu, poradíme i konkrétně kde.    více »

5 nejznámějších ostrovů Karibiku

5 nejznámějších ostrovů Karibiku

Géniové, dinosauři, starobylé památky a bájný poklad? Tohle všechno najdete na karibských ostrovech. A víte jakých? více »

10 důvodů, proč plavba po moři

10 důvodů, proč plavba po moři

Nejen, že poznáte mnoho pozoruhodných míst, také ochutnáte mezinárodní gastronomie, uvidíte svět pohledem námořníka a navíc se ještě setkáte se zajímavými lidmi z celého světa. více »

Splní každé přání aneb Kdo je concierge neboli komorník

Splní každé přání aneb Kdo je concierge neboli komorník

Možná jste to zvláštní francouzské slovo už slyšeli, ale málokdo přesně ví, co má concierge vlastně v popisu práce. Ne každý totiž může využít jeho služby. více »