10 skrytých příplatků na plavbách a jak se jim vyhnout
22. 11. 2017
Stejně jako u mnoha klasických zájezdů, ani u plaveb na obřích výletních lodí často není částka zaplacená za pobyt na lodi konečná.
V průběhu vaší plavby s velkou pravděpodobností nastanou situace, během nichž budete muset vydat ještě nějaký ten menší obnos navíc – s tím je třeba počítat. Podívejte se s námi na 10 příkladů, kdy se tak může stát. Mimochodem, byla by škoda nechat si ujít skvělé zážitky jen proto, že si za ně musíte připlatit. Přece když už se jednou plavíte, tak se vším, co byste k tomu rádi měli!
1. Výlety na pobřeží
Pokud nechcete prozkoumat přístav a jeho okolí na vlastní pěst, připlatíte si za průvodcovské služby – ceny se pohybují od 500 Kč (za kratší vycházky s doporučením některých míst) až do 6 000 Kč. V této ceně je pak i veškeré občerstvení, vstupy na turistické atrakce nebo třeba let balónem a další. Vždy si před rezervací místa na procházku z průvodcem vše důkladně nastudujte, ať nejste nepříjemně překvapení.
Náš tip: Spoustu informací o zajímavých místech, na kterých budete kotvit, můžete najít na internetu. Připravíte si tak svého vlastního průvodce (inspiraci lze najít i v našich článcích např. o přístavních městech francouzského středomoří) a nebudete muset připlácet za exkurzi městem či jeho okolím.
2. Alternativní stravování
Na obřích výletních lodích bývá spousta možností stravování. V hlavní restauraci za něj zpravidla neplatíte nic, stravování v ní je v ceně. Pokud si ale budete chtít pochutnat na nějaké té specialitě nebo zajít třeba do cukrárny, bude vás to něco stát. V některých alternativních restauracích dokonce vaří kuchaři zvučných jmen. Jídla v nich však obvykle stojí od 300 Kč do 1 000 Kč, u skutečných specialit se může cena vyšplhat i přes 2 000 Kč pro jednoho.
Náš tip: Využijte hlavní restaurace, kde je jídlo stále k dispozici a je ho tu několik druhů. Vždy se tu dobře najíte, aniž byste zaplatili něco navíc. I tady si můžete smlsnout na vynikajícím dezertu a uspokojit tak chuť na jakékoli dobroty.
3. Alkoholické nápoje
Alkoholické nápoje nebývají až na drobné výjimky (například na přivítanou) v ceně plavby (jak lze na nich ušetřit jsme psali už v minulosti.). Stejně tak vás něco navíc budou stát třeba i kávové speciality, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a další.
Náš tip: Dostanete-li chuť na alkoholické nebo jiné nápoje, zajděte si pro ně spíš do samoobsluhy a vychutnejte si je třeba na palubě při západu slunce.
4. Wellness a zkrášlovací procedury
Na lodích nikdy nechybí vířivky, bazény, sauny, odpočinkové místnosti i salóny krásy – od vizážisty a kadeřníka až po manikúru a pedikúru. Zmínit musíme i oblíbené masáže. Počítejte však s tím, že takové procedury nejsou v ceně, takže je lepší stihnout je na souši. Za masáž tu například zaplatíte kolem 2 500 Kč, za speciální druhy masáže ještě více.
Náš tip: Na konkrétní služby bývají časově omezené slevy. Objevte je, můžete si tak dopřát něco navíc a zároveň při tom příjemně ušetřit. O slevách se informujte hned první den – na drtivou většinu procedur se musíte předem objednat.
5. Aktivity na lodi, které nejsou v ceně
Spousta aktivit, do kterých se můžete během plavby zapojit, je zdarma. Za jiné je třeba si připlatit, zpravidla za skupinové lekce, například pilates, jóga nebo spinning bývají zpoplatněny téměř vždy. Kromě cvičení se s poplatkem můžete setkat třeba na akci věnované degustaci vín, při exkurzi prostory lodí, kam jinak turista nemá možnost nahlédnout, další často nutný výdaj je za hlídání dětí – kdo by nechtěl mít chvilku pro sebe?
Náš tip: Aktivit, které můžete na lodi vyzkoušet zdarma, je požehnaně a uspokojí snad každého – často jde o kulturní vystoupení, nejrůznější přehlídky, hry, lekce čehokoli zdarma nebo relaxaci v bazénu.
- Podívejte se také na 8 nejvyhlášenějších současných lodí pro dny strávené na moři.
6. Praní a sušení prádla
Pokud jste si umazali oděv, bez kterého se neobejdete, zřejmě budete nuceni připlatit si za praní a sušení prádla. Cena se často nevyšplhá výše než na 100 Kč za vyprání jednoho kousku oblečení, když se však prádlo nahromadí, naskočí i nemalá suma.
Náš tip: Vezměte si s sebou dostatek oblečení a myslete i na alternativy, které můžete zkombinovat, když jeden kousek vašeho šatníku vypadne. Případně si můžete oděv přeprat sami, půjde-li to.
7. Spropitné
Na spropitné nahlížíme dvěma způsoby – na odměnu za milou obsluhu, nebo jako na zbytečné utrácení. Také se říká, že je lepší nedat spropitné vůbec než dát příliš nízké, které by mohlo urazit. Fakt je, že zejména v zahraničí obsluha s dýškem tak nějak automaticky počítá – proto často 15 % z celkové částky počítá rovnou do konečné ceny a vy se nemusíte spropitným zabývat. V průměru dá jeden člověk na lodi za jeden den i 300 Kč jako dýško.
Náš tip: Dýška nejsou zrovna to, na čem by se dalo razantně ušetřit. Můžete se sice ohradit v restauraci nebo jiném podniku, aby dýško z vašeho účtu odečetli, ale příjemnou situaci tím zrovna nenastolíte.
8. Pořizování suvenýrů na lodi a v přístavu
Suvenýry z cesty musíte přivézt, o tom není sporu. Ať už pro sebe, abyste si kdykoli mohli při pohledu na ně vybavit krásné zážitky ze své cesty, nebo pro blízké. I za maličkost ale můžete na palubě zaplatit pořádnou sumu.
Náš tip: Jednou variantou úspory může být sepsání cen v různých obchodech a výběr té nejlevnější varianty suvenýru, který si chcete odvézt domů. Další možností je nákup suvenýrů v přístavech, v nichž spustíte kotvy. I tady ale budete muset trochu pátrat, na turistech totiž místní vydělávají, což je přirozené. Najdete proto obchůdky, v nichž budou suvenýry citelně levnější než jinde. Skvělé jsou v tomto lokální trhy, kde seženete třeba tradiční rukodělné výrobky.
9. Fotografování a natáčení
Existuje spousta atrakcí, kde vás vyfotí nebo natočí profesionál. Za jeden snímek pak ale dáte třeba 400 Kč. Vezměte si svou výbavu.
Náš tip: Fotografie, o které jste předem nepožádali, s díky odmítněte. Ke svému fotoaparátu nebo kameře si nezapomeňte přibalit paměťové karty, nabíječky a další drobnosti, které budete potřebovat. Pokud byste si je chtěli pořídit na lodi, vyšly by vás draho.
10. Internet
Kdo dnes vydrží aspoň jeden den bez internetu? Ať už potřebujete kontrolovat firmu, nebo chcete jen tak brouzdat po síti, budete si za to muset připlatit. Wifi na lodi však bývá pořádně drahá a často nijak výkonná.
Náš tip: Využijte připojení zdarma k síti v přístavech, kde je k dispozici na mnoha veřejných místech, například v restauracích. Když si vezmete vlastní notebook nebo tablet, nebudete muset platit za použití počítače v internetových kavárnách.Vybíráme to nejlepší z plaveb
Kanada, USA
Počet nocí: 10
Přístav vyplutí: Quebec City
Itálie, Španělsko, Francie
Itálie, Španělsko, Francie
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Civitavecchia / Řím
Velká Británie, Portugalsko, Španělsko
Velká Británie, Portugalsko, Španělsko
Počet nocí: 13
Přístav vyplutí: Southampton
Fulltextové vyhledávání
Proč cestovat s námi?
- 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
- 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
- 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
- 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
- 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.