Plavba na Kubu: nejzajímavější přístavní města a na co se v nich zaměřit

12. 10. 2017

Ulice v Havaně s vyvěšenou kubánskou vlajkou

Nejzajímavější města

Také se vás dotkla stoupající obliba cestování a plaveb do oblasti Karibiku? Pokud ano, nezapomeňte si před odjezdem pořádně projít itinerář a kromě přírody se připravit i na ta nejzajímavější města. Havana je úplným pokladem koloniální architektury a dodnes si uchovává svého nezaměnitelného ducha. Při návštěvě Kuby se ale vyplatí navštívit i Matanzas či Santiago de Cuba. Prozradíme vám proč.

Havana

Nejzajímavější ulice

Zřejmě nejzajímavější a nejnavštěvovanější ulicí je pro místní i turisty pobřežní promenáda Malecón. Asi 8 kilometrů dlouhá promenáda vybudovaná 4 metry nad vodou je pro obyvatele Havany oblíbeným místem setkávání a procházek a rybáři tu rádi vysedávají s pruty. Původně ji lemovaly art deco a neogotické sochy, které však nedokázaly odolávat zdejšímu vlnobití. Vy se ale nebojte a projděte se tudy, absence na tomto místě se neodpouští.

Rušná promenáda Malecón v městě Havana

Nejslavnější historická památka

V Havaně je spousta krásných památek, a tak je těžké vybrat tu nejslavnější. Můžeme za ni považovat třeba hrad El Morro a pevnost La Cabaňa, vojenský komplex na pobřeží přímo u havanského přístavu. V minulosti šlo největší španělský komplex na území Ameriky. Už na první pohled vás zaujme 15 metrů vysoký maják Faro del Morro, za prozkoumání ale stojí celý objekt.

Nejlepší moderní stavba/věc

Moderní, tedy v tomto případě spíše socialistické stavby lze najít v městské čtvrti Vedado, kterou považujeme za komerční část Havany – je tu univerzita, ale i noční podniky, v nichž to pořádně žije.

Nejpopulárnější muzeum

I muzeí je v Havaně spousta, k těm nejnavštěvovanějším ale patří Muzeum revoluce ve staré části Havany. Nachází se v nádherné budově, bývalém prezidentském paláci, který sloužil svému původnímu účelu až do Batistových dob. Dnes zde najdeme nespočet zajímavých objektů z revolučních 50. let, ale i z časů po roce 1959. Samozřejmě zde nechybí například socha Che Guevary.

Náš tip: Zjistěte potřebné informace o ostrově, o cestování po něm i o nejzajímavějších místech na speciálním webu o Kubě!

Nejkrásnější zahrady/park

V žádném případě neprohloupíte, když se v Havaně zajdete podívat do Jardin Botanico Nacional, tedy do Národní botanické zahrady, kde vás obklopí úžasný klid. Dají se tu mezi stromy, květinami a chodníčky strávit i pěkné dvě hodiny, tak neváhejte a vydejte se sem, jakmile si budete chtít odpočinout od ruchu velkoměsta.

Nejpříjemnější kavárna

Nic vám nezpříjemní den v Havaně víc než káva v úžasném podniku v typickém koloniálním stylu. Právě taková je kavárna Cafe Arcangel. Během celého dne se tu můžete zastavit na slané i sladké dobroty a samozřejmě vynikající kávu. Takový zážitek si nesmíte nechat ujít!

Nejzajímavější výlet do blízkého okolí

Budete-li chtít vyrazit za hranice města, rozhodně se vydejte na výlet do Parque Escaleras de Jaruco. Jde o chráněné území, na němž turisté obdivují husté lesy, jeskyně a také vápencové útesy. Kubánská příroda se tu ukazuje v celé své kráse.

Nejlepší pláž

Zřejmě nejoblíbenější je v Havaně pláž Playas de Este. Dlouhá pláž je sice populární, ale i tak zde najdete místečko takřka jen pro sebe, zároveň si na některých místech snadno půjčíte slunečník a lehátko. V okolí je i možnost dobře se najíst. Odpočinkový den na pláži můžete prožít právě tady.

Santiago de Cuba

Nejzajímavější ulice

Nejzajímavější ulicí je svým způsobem Padre Pico, na níž se dostanete po známém schodišti, které zde vzniklo už na konci 19. století, je lemováno koloniálními stavbami a jeho fotografie stále oblétají celý svět. Schodiště i ulici Padre Pico najdete v městské části Tivoli.

Radniční budova v Santiago De Cuba

Nejslavnější historická památka

Ze Santiaga byste neměli odjíždět, dokud nespatříte San Pedro de la Roca, pevnost, která původně měla chránit přístav před útoky pirátů a která je dnes pod ochranou UNESCO. Svůj původ má už v 17. století a zcela typické je pro ni velké množství zvedacích mostů.

Nejlepší moderní stavba/věc

Santiago de Cuba si na modernu moc nehraje. Až na pár relativně nových hotelů je tu vesměs starší zástavba. Můžeme však na tomto místě jmenovat například sochu válečného hrdiny Antonia Macea, kterou na Náměstí revoluce slavnostně odhalili v roce 1991.

Nejpopulárnější muzeum

Co takhle Muzeum rumu (Museo del Ron)? Líbilo by se vám? Můžete se v něm seznámit s historií a výrobou rumu, nakonec můžete i ochutnat. Pokud patříte k jeho milovníkům, těžko se vám odsud bude odcházet.

Nejkrásnější zahrady/park

Pokud máte rádi klid a zeleň, zamiřte do Jardin de los Helechos, kde se nabažíte obojího, a to hned na 3 000 m2. Zdejší specialitou jsou kapradiny, ale uvidíte tady toho pochopitelně mnohem více. O oblibě zahrady svědčí i její relativně dlouhá historie – slavnostně byla otevřena už v roce 1976.

Nejpříjemnější kavárna

Posezení u dobré kávy stojí za to v Rumba Cafe. Kromě kávy tu samozřejmě dostanete i něco dobrého k snědku, můžete si objednat míchaný drink, posedět v proutěném křesle a užívat si koloniální styl místa.

Nejzajímavější výlet do blízkého okolí

V okolí Santiaga si rozhodně udělejte výlet do Baconao Parku, kde na vás budou čekat skvostné výjevy z dávné historie, tedy konkrétněji z pravěku. Pračlověk tu loví mamuta, kolem jsou dinosauři. Zároveň se tu můžete dozvědět něco o lidech, kteří obývali Kubu v předkolumbovské éře.

Nejlepší pláž

Je docela obyčejná, ale jistě na ní budete spokojeni. Řeč je o Siboney Beach. Pobýt tu můžete na písku, trávě i kamínkách, ukrýt se můžete pod některým ze slunečníků. Na odpočinkový den tato pláž skvěle postačí.

Matanzas

Nejzajímavější ulice

Je těžko posoudit, která ulice je z tohoto města nejzajímavější. Obecně stojí za to projít si starou část města, v níž najdete spoustu zajímavých míst a zákoutí, která byste při procházce jednou ulicí rozhodně nenašli.

Ulice v kubánském městě Matanzas

Nejslavnější historická památka

Přímo nad přístavem se tyčí hrad Castillo de San Severino, který má svůj původ už v 18. století. Dodnes z něj jde strach, zvlášť když víte, že sloužil jako vězení i místo pro popravy nepohodlných osob.

Nejlepší moderní stavba/věc

Podobně jako ostatní kubánská města, i Matanzas si uchovává svůj koloniální ráz. Moderní budovy jsou proto hotely či jiné ubytovací kapacity. Pochopitelně tu nechybí typické socialistické panelové domy, které mohou být „smutnou“ ukázkou před lety moderní architektury.

Nejpopulárnější muzeum

Nevšední je zde Farmaceutické muzeum, kde najdete nejrozmanitější nádobky a lahvičky na léky. Podívaná je to skutečně báječná, jedinečná.

Nejkrásnější zahrady/park

Velmi obdivuhodná je zde také krokodýlí farma Criadero de Cocodrilos. Můžete se tu vyfotit s malým krokodýlem či se želvou, pozorovat krokodýly ve výběhu i při krmení a z druhé strany tu nabízejí i ochutnávku masa.

Nejpříjemnější kavárna

Na kávu a něco dobrého k ní zamiřte v Matanzasu do Snack Bar Jardin Pelusin del Monte, kde můžete v příjemném venkovním prostředí ochutnat teplé i studené nápoje a skvěle se tu najíst.

Nejzajímavější výlet do blízkého okolí

Báječný výlet si můžete udělat k jeskynnímu komplexu Cuevas de Bellamar, který se nachází asi 10 kilometrů od Matanzasu. Jeskyně byly náhodou objeveny v roce 1861 otroky, kteří zde pracovali ve vápencovém lomu. V největším jeskynním komplexu na Kubě spatříte rozličné útvary, jezírka a dokonce podzemní řeku. Délka přístupných jeskyní činí dohromady asi 2 500 metrů.

Nejlepší pláž

Hledáte-li pro odpočinek typickou karibskou pláž s bílým pískem, kde byste se mohli jen tak opalovat, dovádět ve vodě nebo zkusit nějaký ten vodní sport, vydejte se na nádhernou Cayo Blanco. Celý den tu budete moci ochutnávat zdejší dobroty v barech a hospůdkách. Bývá tu však všude dost turistů, proto příliš nepočítejte se soukromím.

Vybíráme to nejlepší z plaveb

SAE, Omán, Indie

Loď: Celebrity Constellation | Nocí: 14| Vyplutí: Abú Dhabí
Termíny vyplutí:

SAE, Omán, Indie

Loď: Celebrity Constellation
Počet nocí: 14
Přístav vyplutí: Abú Dhabí

Kuba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko

Loď: MSC Armonia | Nocí: 7| Vyplutí: Havana
zobrazit mapu 21 810,- od 10 250,- Detail plavby »

Kuba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko

Loď: MSC Armonia
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Havana

Čína, Jižní Korea, Japonsko

Loď: Quantum of the Seas | Nocí: 5| Vyplutí: Baoshan / Šanghaj
Termíny vyplutí:

Čína, Jižní Korea, Japonsko

Loď: Quantum of the Seas
Počet nocí: 5
Přístav vyplutí: Baoshan / Šanghaj

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
10 nejlepších lodních kajut současnosti: Krystaly Swarovski i piano za 250 000 dolarů

10 nejlepších lodních kajut současnosti: Krystaly Swarovski i piano za 250 000 dolarů

Máme pro vás seznam neuvěřitelných deseti nejlepších lodních kajut současnosti. Kochejte se nádhernými kajutami. Plavba lodí v nich musí být nezapomenutelným zážitkem.   více »

Levné vs. luxusní plavby: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Levné vs. luxusní plavby: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Plavit se modravými dálkami a lenošit v kajutě, či se oddávat zábavě přímo na palubě lodi? A jste limitováni rozpočtem? Nezoufejte! Plavby rozhodně nejsou jen pro movité. více »

10 skrytých příplatků na plavbách a jak se jim vyhnout

10 skrytých příplatků na plavbách a jak se jim vyhnout

Stejně jako u mnoha klasických zájezdů, ani u plaveb na obřích výletních lodí často není částka zaplacená za pobyt na lodi konečná. více »

Allure of the Seas: Průvodce lodí, která je 5x větší než Titanic

Allure of the Seas: Průvodce lodí, která je 5x větší než Titanic

Připravili jsme pro vás podrobného průvodce životu na lodi Allure of the Seas. Jaké restaurace a bary navštívit? Jaké akce nepromeškat a jak se správně obléci? To vše najdete zde. více »