Nejkrásnější korálové útesy světa

26. 04. 2017

bigstock-Beautiful-Tropical-Fish-on-a-C-26725607

Existuje nespočet těch, kteří míří na dovolenou nejen kvůli odpočinku na plážích, ale především kvůli dobrodružství. A toho je pod hladinou nepřeberné množství. Našli jsme deset nejkrásnějších korálových útesů, které by bylo hřích nenavštívit.

1. Velký bariérový útes, Austrálie

Velký bariérový útes, Austrálie

Největší korálový útes světa měří úctyhodné dva kilometry a táhne se podél pobřeží australského Queenslandu. Pokrývá plochu o cca 350 000 kilometrech čtverečných, a ačkoli se o něm hovoří jako o jednom velkém celku, ve skutečnosti jde o nepřeberné množství roztroušených ostrůvků, jejichž stáří je odhadováno na 600 tisíc let. Vody Velkého bariérového útesu jsou domovem pro tisíce ryb a mořských živočichů. Výjimkou nejsou ani mořští hadi, plži, korýši a mořské houby.

2. Útes Palancar, Mexiko

Útes Palancar, Mexiko

Tohle podmořské království najdete na jihozápadní straně mexického ostrova Cozumel, nedaleko pobřeží poloostrova Yucatan. Útes je součástí místního národního parku a do povědomí turistů i potápěčů se dostal díky obřím korálovým hlavám, které mohou dosahovat výšky panelového domu. Palancar je druhým největším korálovým útesem na světě a ideální pro jeho návštěvu jsou měsíce od března do srpna.

3. Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie

Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie

Andamanské moře se do hledáčku potápěčů rozhodně nedostalo náhodou. Jeho krása, stejně jako neuvěřitelně pestrý podmořský život, si vysloužila pomyslné třetí místo v našem žebříčku. Během ponoru můžete sledovat hejna pestrobarevných rybek, ale zaplavat si můžete i s želvami nebo rejnoky. V současné době je na útesu evidováno přes 200 druhů korálů a zhruba 500 druhů ryb.

  • Co udělat doma ještě předtím než se vydáte na plavbu? Zabezpečit svůj domov není tak lehké, jak se na první pohled může zdát.

4. Korálové útesy Hol Chan, Belize

 Korálové útesy Hol Chan, Belize

Korály v oblasti Hol Chan jsou ideální zejména pro začínající potápěče nebo ty, kteří nemají potřebné vybavení pro hlubší ponory. Korály jsou totiž v malé hloubce a člověk je může pozorovat během pouhého šnorchlování. V oblasti můžete pozorovat obří rejnoky, žraloky vouskaté nebo žraloka obrovského, jež patří k největším a nejzajímavějším raritám této oblasti. 

5. Grand Central Station a Chimneys, Fidži

Grand Central Station a Chimneys, Fidži

Fidži patří mezi světově nejoblíbenější potápěčské lokality. Oblasti Grand Central Station a Chimneys  jsou součástí rezervace Namena a nabízí nejen bohatý a pestrobarevný život pod hladinou, ale také tzv. „korálové věže“ s měkkými korály, které vynikají výbornou viditelností. Třeba v období dešťů lze pozorovat podmořský život v hloubce 50 až 60 metrů, během období sucha se viditelnost zvyšuje až na 100 stop.

6. Raja Ampats, Indonésie

Raja Ampats, Indonésie, korálový útes

Oblast Raja Ampats s překrásný korálovými útesy najdeme na severozápadním cípu Indonésie. Součástí oblasti je několik větších ostrovů, v jejichž blízkosti lze pozorovat měkké i tvrdé korály, úžasné podmořské jeskyně, ale i okouzlující živočichy, jež zde v hojném počtu žijí.

7. Sipadan, Borneo

Korálový útes Sipadan, Borneo

Říká se, že na velikosti nezáleží. V případě ostrůvku Sipadan dáváme tomuto lidovému moudru za pravdu. Ostrov, který tvoří vrchol podmořské hory se strmými stěnami, doslova vybízí k toulkám a průzkumům. Pestrobarevné korály se vytvořily u vrcholu vyhaslé sopky, kolem níž krouží obří želvy, barakudy, makrely, kladivouni, ale i žraloci obrovští.

8. Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy

Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy

devět metrů vysoké korály jsou součástí oblasti Cane Bay Wall, která náleží k ostrovu Saint Croix. Korály v tomto místě se staly domovem nespočtu ryb a podmořských živočichů. Pestrý podmořský život sem láká potápěče a průzkumníky z celého světa.

9. Sharm el Sheikh, Egypt

Sharm el Sheikh, Egypt

Krásu Rudého moře objevuje stále více turistů a milovníků potápění. Relativní blízkost této oblíbené dovolenkové destinace, stejně jako dobrá dostupnost a pestrý podmořský život dělá z Sharm el Sheikhu jednu z nejnavštěvovanějších egyptských destinací vůbec. Pozorovat zde můžete mořské želvy, delfíny, kaleidoskop barevných rybiček, ale i menší žraloky, mořské krávy nebo vcelku zachovalé vraky lodí

10. Maria la Gorda, Kuba

Maria la Gorda, Kuba

Náš výčet zakončíme oblíbenou zátokou Maria la Gorda, která je k nalezení západně od Havany na souostroví Jardines de la Reina. Pokud chcete tuto lokalitu prozkoumat, bez platného povolení to nebude možné. Povolenku ale začněte vyřizovat pokud možno co nejdříve, ročně ji totiž dostane pouze 350 potápěčů z celého světa.

Rubrika:

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Austrálie, Nová Kaledonie

Loď: Voyager of the Seas | Nocí: 7| Vyplutí: Sydney
Termíny vyplutí:

Austrálie, Nová Kaledonie

Loď: Voyager of the Seas
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Sydney

Kuba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko,...

Loď: MSC Armonia | Nocí: 11| Vyplutí: Havana
Termíny vyplutí:
zobrazit mapu 36 340,- od 7 610,- Detail plavby »

Kuba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko, Honduras, Belize

Loď: MSC Armonia
Počet nocí: 11
Přístav vyplutí: Havana

Hongkong, Čína, Japonsko

Loď: Norwegian Jewel | Nocí: 11| Vyplutí: Hongkong
Termíny vyplutí:

Hongkong, Čína, Japonsko

Loď: Norwegian Jewel
Počet nocí: 11
Přístav vyplutí: Hongkong

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Průvodce lodi Oasis of the Seas: Luxus s nejhlubším bazénem na vodě

Průvodce lodi Oasis of the Seas: Luxus s nejhlubším bazénem na vodě

Bazén, v němž se odehrává neuvěřitelná vodní show, je hluboký skoro 18 metrů. Kde tohle najdete? Rady a tipy, na co se zaměřit a jak si plavbu na Oasis of the Seas pořádně užít na maximum. více »

Zelenomodrá mapa písečných klenotů jižního Karibiku

Zelenomodrá mapa písečných klenotů jižního Karibiku

Nejkrásnější pláže jižního Karibiku, která vám nedají spát. A víte, že řada z nich obdržely prestižní ocenění v podobě Modré vlajky? více »

TOP 10 plavebních tipů pro rok 2018

TOP 10 plavebních tipů pro rok 2018

Je libo pohodou karibskou plavbu anebo dobrodružnou expedici v polární oblasti? Láká vás spíš Amerika anebo Evropa? Máme pro vás nejlepší destinace, kam se plavit v roce 2018. více »

Plavební „Oscary“ za rok 2017 dle Cruise Critic

Plavební „Oscary“ za rok 2017 dle Cruise Critic

Nejlepší nová loď? Kde hledat nejexkluzivnější kajuty? Nejzábavnější noční život na moři? Respektovaný celosvětový portál Cruise Critic rozdával ocenění. více »