Nejkrásnější korálové útesy světa

26. 04. 2017

bigstock-Beautiful-Tropical-Fish-on-a-C-26725607

Existuje nespočet těch, kteří míří na dovolenou nejen kvůli odpočinku na plážích, ale především kvůli dobrodružství. A toho je pod hladinou nepřeberné množství. Našli jsme deset nejkrásnějších korálových útesů, které by bylo hřích nenavštívit.

1. Velký bariérový útes, Austrálie

Velký bariérový útes, Austrálie

Největší korálový útes světa měří úctyhodné dva kilometry a táhne se podél pobřeží australského Queenslandu. Pokrývá plochu o cca 350 000 kilometrech čtverečných, a ačkoli se o něm hovoří jako o jednom velkém celku, ve skutečnosti jde o nepřeberné množství roztroušených ostrůvků, jejichž stáří je odhadováno na 600 tisíc let. Vody Velkého bariérového útesu jsou domovem pro tisíce ryb a mořských živočichů. Výjimkou nejsou ani mořští hadi, plži, korýši a mořské houby.

2. Útes Palancar, Mexiko

Útes Palancar, Mexiko

Tohle podmořské království najdete na jihozápadní straně mexického ostrova Cozumel, nedaleko pobřeží poloostrova Yucatan. Útes je součástí místního národního parku a do povědomí turistů i potápěčů se dostal díky obřím korálovým hlavám, které mohou dosahovat výšky panelového domu. Palancar je druhým největším korálovým útesem na světě a ideální pro jeho návštěvu jsou měsíce od března do srpna.

3. Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie

Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie

Andamanské moře se do hledáčku potápěčů rozhodně nedostalo náhodou. Jeho krása, stejně jako neuvěřitelně pestrý podmořský život, si vysloužila pomyslné třetí místo v našem žebříčku. Během ponoru můžete sledovat hejna pestrobarevných rybek, ale zaplavat si můžete i s želvami nebo rejnoky. V současné době je na útesu evidováno přes 200 druhů korálů a zhruba 500 druhů ryb.

  • Co udělat doma ještě předtím než se vydáte na plavbu? Zabezpečit svůj domov není tak lehké, jak se na první pohled může zdát.

4. Korálové útesy Hol Chan, Belize

 Korálové útesy Hol Chan, Belize

Korály v oblasti Hol Chan jsou ideální zejména pro začínající potápěče nebo ty, kteří nemají potřebné vybavení pro hlubší ponory. Korály jsou totiž v malé hloubce a člověk je může pozorovat během pouhého šnorchlování. V oblasti můžete pozorovat obří rejnoky, žraloky vouskaté nebo žraloka obrovského, jež patří k největším a nejzajímavějším raritám této oblasti. 

5. Grand Central Station a Chimneys, Fidži

Grand Central Station a Chimneys, Fidži

Fidži patří mezi světově nejoblíbenější potápěčské lokality. Oblasti Grand Central Station a Chimneys  jsou součástí rezervace Namena a nabízí nejen bohatý a pestrobarevný život pod hladinou, ale také tzv. „korálové věže“ s měkkými korály, které vynikají výbornou viditelností. Třeba v období dešťů lze pozorovat podmořský život v hloubce 50 až 60 metrů, během období sucha se viditelnost zvyšuje až na 100 stop.

6. Raja Ampats, Indonésie

Raja Ampats, Indonésie, korálový útes

Oblast Raja Ampats s překrásný korálovými útesy najdeme na severozápadním cípu Indonésie. Součástí oblasti je několik větších ostrovů, v jejichž blízkosti lze pozorovat měkké i tvrdé korály, úžasné podmořské jeskyně, ale i okouzlující živočichy, jež zde v hojném počtu žijí.

7. Sipadan, Borneo

Korálový útes Sipadan, Borneo

Říká se, že na velikosti nezáleží. V případě ostrůvku Sipadan dáváme tomuto lidovému moudru za pravdu. Ostrov, který tvoří vrchol podmořské hory se strmými stěnami, doslova vybízí k toulkám a průzkumům. Pestrobarevné korály se vytvořily u vrcholu vyhaslé sopky, kolem níž krouží obří želvy, barakudy, makrely, kladivouni, ale i žraloci obrovští.

8. Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy

Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy

devět metrů vysoké korály jsou součástí oblasti Cane Bay Wall, která náleží k ostrovu Saint Croix. Korály v tomto místě se staly domovem nespočtu ryb a podmořských živočichů. Pestrý podmořský život sem láká potápěče a průzkumníky z celého světa.

9. Sharm el Sheikh, Egypt

Sharm el Sheikh, Egypt

Krásu Rudého moře objevuje stále více turistů a milovníků potápění. Relativní blízkost této oblíbené dovolenkové destinace, stejně jako dobrá dostupnost a pestrý podmořský život dělá z Sharm el Sheikhu jednu z nejnavštěvovanějších egyptských destinací vůbec. Pozorovat zde můžete mořské želvy, delfíny, kaleidoskop barevných rybiček, ale i menší žraloky, mořské krávy nebo vcelku zachovalé vraky lodí

10. Maria la Gorda, Kuba

Maria la Gorda, Kuba

Náš výčet zakončíme oblíbenou zátokou Maria la Gorda, která je k nalezení západně od Havany na souostroví Jardines de la Reina. Pokud chcete tuto lokalitu prozkoumat, bez platného povolení to nebude možné. Povolenku ale začněte vyřizovat pokud možno co nejdříve, ročně ji totiž dostane pouze 350 potápěčů z celého světa.


Vybíráme to nejlepší z plaveb

USA, Bahamy

Loď: Majesty of the Seas | Nocí: 3| Vyplutí: Port Canaveral
Termíny vyplutí:

USA, Bahamy

Loď: Majesty of the Seas
Počet nocí: 3
Přístav vyplutí: Port Canaveral

Itálie, Francie, Španělsko

Loď: Costa Diadema | Nocí: 6| Vyplutí: Civitavecchia / Řím
Termíny vyplutí:

Itálie, Francie, Španělsko

Loď: Costa Diadema
Počet nocí: 6
Přístav vyplutí: Civitavecchia / Řím

Čína, Jižní Korea, Japonsko

Loď: Quantum of the Seas | Nocí: 4| Vyplutí: Baoshan / Šanghaj
Termíny vyplutí:

Čína, Jižní Korea, Japonsko

Loď: Quantum of the Seas
Počet nocí: 4
Přístav vyplutí: Baoshan / Šanghaj

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
10 nejlepších lodních kajut současnosti: Krystaly Swarovski i piano za 250 000 dolarů

10 nejlepších lodních kajut současnosti: Krystaly Swarovski i piano za 250 000 dolarů

Máme pro vás seznam neuvěřitelných deseti nejlepších lodních kajut současnosti. Kochejte se nádhernými kajutami. Plavba lodí v nich musí být nezapomenutelným zážitkem.   více »

Levné vs. luxusní plavby: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Levné vs. luxusní plavby: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Plavit se modravými dálkami a lenošit v kajutě, či se oddávat zábavě přímo na palubě lodi? A jste limitováni rozpočtem? Nezoufejte! Plavby rozhodně nejsou jen pro movité. více »

10 skrytých příplatků na plavbách a jak se jim vyhnout

10 skrytých příplatků na plavbách a jak se jim vyhnout

Stejně jako u mnoha klasických zájezdů, ani u plaveb na obřích výletních lodí často není částka zaplacená za pobyt na lodi konečná. více »

Allure of the Seas: Průvodce lodí, která je 5x větší než Titanic

Allure of the Seas: Průvodce lodí, která je 5x větší než Titanic

Připravili jsme pro vás podrobného průvodce životu na lodi Allure of the Seas. Jaké restaurace a bary navštívit? Jaké akce nepromeškat a jak se správně obléci? To vše najdete zde. více »