6 neuvěřitelných faktů o světových oceánech

10. 03. 2017

4

(Aktualizováno 14. 6. 2019) Čtěte těchto 6 nejzajímavějších faktů, co jsme pro vás zjistili o světových oceánech.

#1 – Nejhlubší místo oceánu je větší než Mount Everest

Nejhlubším místem Země je Mariánský příkop, potažmo dno jeho propasti Challenger. Od hladiny oceánu je vzdáleno neuvěřitelných jedenáct kilometrů, takže hravě předčí výšku Mount Everestu – nejvyšší hory světa. Pokud bychom do propasti horu potopili, zbývaly by nám od jejího vrcholku ještě více než dva kilometry k samotné hladině. Zajímavé také je, že dno oceánu navštívili zatím pouze tři lidé, přičemž jedním z nich byl filmový režisér, producent, scenárista a trojnásobný držitel Oscara James Cameron.

#2 – Dodnes pořádně nevíme, co nebo kdo oceány vlastně obývá

5

Podle nejnovějších informací a průzkumů je součástí oceánů na 750 000 rostlinných a živočišných druhů, přičemž vědci dokázali odhalit a identifikovat ani ne třetinu z nich. Dno Mariánského příkopu zrovna není dvakrát hostinné. Je zde tma a zima. Možná právě proto jej obývají skutečné rarity od žraloků, kteří mohou vážit až 200 kilogramů, přes ryby, jimž roste z hlavy poblikávající světélko, až po ďasovce, kteří se při rozmnožování „připíchnou“ do krevního oběhu partnera.

#3 – Na dně oceánů žijí nesmrtelní tvorové

Nevyděsil vás předchozí odstavec? Pak vás jistě vyděsí informace o jistém tvorovi, který žije na dně oceánu a je jako jediný zástupce živočišné říše nesmrtelný. Jeho jméno je turritopsis dohrnii a ve své podstatě jde vlastně o impozantní druh medúzy, která je schopná převrátit svůj životní cyklus a vrátit se zpět do stádia polypu.

1

#4 – Asi 80 % veškerého života je právě v oceánech

Přestože vědci prozkoumali pouze pět procent soudobých oceánů, směle tvrdí, že se v jejich hlubinách ukrývá na 80 % veškerého života na zemi. Možná vás také zarazí, že život v oceánech se zcela vymyká životu na souši a ve své podstatě představuje jeden obří superorganismus. V mořském prostředí prakticky nevzniká odpad. Veškeré látky a buňky jsou znovu využitelné. Někteří vědci dokonce tvrdí, že oceán získává dodatečné množství živin také externě. Zajímavé také je, že rostliny v oceánu produkují více než 70 % kyslíku, který my sami dýcháme.

2

#5 – Oceány jsou plné hrůzostrašných zvuků

O tom, že jsou oceány plné záhadných zvuků, nemusíme dlouze polemizovat. V roce 1997 však vědcům z úřadu NOAA zamotal hlavu jeden netradiční a hrůzostrašný zvuk, který zachytily hydrofony ve vzdálenosti 4800 kilometrů od sebe. Vědci dlouze spekulovali, co mohlo tento šílený zvuk obří intenzity způsobit. Nakonec se shodli na tom, že vychází z útrob jediného živočicha, který ale musel být dlouhý stovky metrů. Dodnes není záhada vyřešena a zvuk získal oficiální pojmenováníBloop“.

3

#6 – 90 % sopek se nachází pod hladinou oceánů

Pozorovat rozžhavenou lávu, valící se z jícnu sopky je jistě nezapomenutelná podívaná. Bohužel (anebo právě bohudík) je ovšem většina sopek pod hladinou oceánů. Vědci z Houstonské univerzity ve státě Texas v USA v roce 2013 objevili největší sopku planety, která se nachází na dně severozápadní části Tichého oceánu. Její průměr činí asi 550 km a vysoká je něco málo přes 4 kilometry. Dle odhadů je sopka, jež dostala jméno Tamu Massif, stará 145 milionů let.

#7 – Velikán mezi oceány

Největším oceánem na světě je Tichý oceán. Jeho plocha dosahuje úctyhodných 179,7 milionu km2. Díky své rozloze zabírá třetinu zemského povrchu. Najdeme v něm asi 25 000 ostrovů, což je více, než ve všech ostatních světových oceánech dohromady. Průměrná hloubka Tichého oceánu činí 3 780 km, nejhlubší místo ji ale převyšuje asi trojnásobně. Jde o Mariánský příkop, který jsme ostatně zmínili už výše. Zajímavostí také zůstává, že je to právě Pacifik, který obsahuje více než polovinu tekuté vody nacházející se na povrchu naší modré planety.

#8 – V oceánech je zlato za 771 bilionů dolarů

Překvapivé, viďte? Světové oceány ale opravdu obsahují až 20 milionů tun zlata. Dostat ho ale na zemský povrch není díky jeho koncentraci jednoduché. Odhaduje se, že každý litr vody obsahuje přibližně 13 milionů gramu zlata. V současné době ale neexistuje žádný nákladově efektivní způsob, jak zlato z oceánu vytěžit. V minulosti se ale objevil jistý pastor baptistické církve Ford Jernegan z Connecticutu s nápadem „zlatého akumulátoru“. Získal si obdiv i peníze bohatých investorů, s nimiž však za poměrně krátkou dobu zmizel. Nakonec se ukázalo, že šlo o jeden velký podvod.

#9 – Desetitisíce ztracených přepravních kontejnerů

Zaznamenali jste kauzu „pláže kocoura Garfielda“? Ta poukázala na celosvětový problém se „ztracenými“ přepravními kontejnery. Těch se totiž za rok ve světových oceánech ztratí na desítky tisíc. Nutno podotknout, že ne všechny kontejnery obsahují hračky s oblíbenou postavou nabručeného kocoura, zhruba v deseti procentech nákladů jde o nebezpečné chemické látky, které mohou do oceánů a následně světových moří unikat. Na problém se snaží upozorňovat celá řada společností a organizací.

#10 – 8. červen slavíme Světový den oceánů

Věděli jste, že i oceány mají svůj svátek? Je jím Světový den oceánů, který se slaví 8. června. Tento významný den byl navržen Kanadou už v roce 1992 na světovém summitu o životním prostředí v Rio de Janeiru. Oslavy související s tímto svátkem mají zvýšit povědomí lidí o naléhavosti ochrany moří a oceánů a dozvědět se více informací o životě v moři a jeho prostředí. Zároveň mají lidem připomenout životadárnou roli oceánů i to, že zdroje vody na naší planetě nejsou bez omezení.

Rubrika: lodě

Vybíráme to nejlepší z plaveb

Itálie, Francie, Španělsko

Loď: MSC Seaview | Nocí: 7| Vyplutí: Janov
zobrazit mapu 18 300,- od 13 160,- Detail plavby »

Itálie, Francie, Španělsko

Loď: MSC Seaview
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Janov

Itálie, Řecko, Černá Hora

Loď: MSC Magnifica | Nocí: 7| Vyplutí: Bari

Itálie, Řecko, Černá Hora

Loď: MSC Magnifica
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Bari

Francie, Španělsko, Itálie, Malta

Loď: Costa neoRiviera | Nocí: 11| Vyplutí: Toulon
Termíny vyplutí:

Francie, Španělsko, Itálie, Malta

Loď: Costa neoRiviera
Počet nocí: 11
Přístav vyplutí: Toulon

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Nová loď Costa Firenze: Humanoidní roboti reagující na lidské emoce i skywalk

Nová loď Costa Firenze: Humanoidní roboti reagující na lidské emoce i skywalk

Nejnovější přírůstek flotily Costa Cruises bude na vodu slavnostně spuštěn na podzim roku 2020. Už nyní je ale možno rezervovat plavby na palubě luxusní lodi, kde se snoubí věhlasný styl a tradiční italská pohostinnost. více »

Nejlepší místa pro šnorchlování ve Středomoří

Nejlepší místa pro šnorchlování ve Středomoří

Vydat se na chvíli pod mořskou hladinu, do pestrobarevného světa plného života, to je, panečku zážitek. Pokud se letos vydáváte na dovolenou do Středomoří, věnujte den či dva návštěvě některé z těchto destinací, kde si... více »

Průvodce lodi Symphony of The Seas

Průvodce lodi Symphony of The Seas

Poznejte na lodi nejlepší restaurace a bary. Kam za odpočinkem a jak se správně obléct? To vše a ještě více v našem rádci. více »

Mallorca: Nejkrásnější pláže

Mallorca: Nejkrásnější pláže

14 okouzlujících krásek největšího španělského ostrova. Plážová Mallorca se vám představuje. více »