Nejlepší místa pro šnorchlování ve Středomoří

16. 07. 2019

Matka s dcerou šnorchlující ve Středomoří.

Západní Středomoří: Španělsko, Francie a Itálie

Naši dobrodružnou cestu začneme ve Španělsku, konkrétně tedy na ostrovech Medes, ležících u pobřeží Costa Bravy na severu Katalánie, asi 60 km od francouzských hranic. Pokud cestujete do Barcelony, vydejte se po pobřeží směrem ke Gironě a pak lodí na největší ze sedmi ostrovů. Proč je Illes Medes tak populární? Od roku 1983 je zde omezen rybolov. Na to konto vznikla o sedm let později přírodní rezervace o rozloze 509 400 čtverečních metrů, která patří k největším ve Středozemí. Díky tomu tady lze pod hladinou obdivovat výjimečně zachovalý podmořský svět.

Illes Medes ve Španělsku je top místo pro šnorchlování

A po Španělsku se přesuneme k jeho francouzskému sousedovi. Naši francouzskou krasojízdu započneme v Nice, na oblíbené Coco Beach, kterou najdete asi pět kilometrů od centra města. Díky své povaze nebývá ani v hlavní sezoně příliš přeplněná. Jde o neobvyklou pláž, která se skládá ze soustavy skal s kamennými schody a železnými žebříky dolů do vody. Pod hladinou tady na vás čeká svět, o jakém si můžete nechat jinde jenom zdát. Více o pláži Coco a francouzském Nice se dočtete v jednom z našich online průvodců.

Pláž Coco v Nice v západním Středomoří

Ve Francii ale ještě chvíli zůstaneme. Přesuneme se ale na Hyèrské ostrovy, které najdete asi na půl cesty mezi Marseille a Cannes. Pokud cestujete po Cannes, přečtěte si, co všechno tady navštívit. O lodním spojení do celého světa z překrásného stejnojmenného přístavu se pak dočtete tady. V případě, že se budete na Hyèrské ostrovy přesouvat z hlavního města Provence Marseille, který tvoří také stejnojmenný přístav, zjistěte, co tady vidět a neminout. Ale zpátky k Hyèrským ostrovům. Během svých toulek se vydejte na ostrov Port-Cros, který je zároveň národním parkem. Na jeho konci najdete pláž Palud, patřící mezi jedny z nejlepších lokalit na šnorchlování v celém Středozemí. Hejna rybek jsou tady na lidi zvyklá, proto mezi nimi můžete proplouvat bez obav.

Cestu Západním Středozemím zakončíme v Itálii. Vydáme se tady na sicilský ostrov Ustica, ke kterému můžete docestovat z přístavu Palermo. Ostrov najdete v Tyrhénském moři, asi 67 km severozápadně od Palerma a 95 km severozápadně od Alicudi. Díky své sopečné historii nabízí ostrov Ustica úžasné možnosti pro potápění v hloubkách. Potápěči nejčastěji míří do jeskyní Grotta Azzurra, Grotta Verde a Grotta delle Barche. Zajímavé jsou ale také lokality Scoglio del Medico a Grotta dei Gamberi. Na ostrově najdete nespočet potápěčských center, kde je možno si vybavení za nějaký ten poplatek zapůjčit.

Průzračné vody pro šnorchlování na ostrově Ustica, Itálie

Poslední zastávkou v Západním středomoří bude Isola Rossa - dříve rybářská vesnička, nyní oblíbené letovisko, v severozápadní části Sardinie. Mezi největší lákadla letoviska patří načervenalá barva zdejších skalních granitových útesů a přítomnost španělské strážní věže z 16. století, tyčící se na skalním výběžku ve výšce 35 m. n. m.

Isola Rossa, Sardinie

Díky bohatému podmořskému životu je tato lokalita vyhledávaná milovníky potápění a šnorchlování z celého světa. Vidět tady můžete mořské kopretiny, červené korály a nejrůznější druhy pestrobarevných ryb, které se ukrývají v jeskyních či mořských prohlubních. Na ostrově je potápěčské centrum nabízející kurzy pro začínající i zkušené potápěče. Zájemci se dokonce mohou zúčastnit speciální podmořské exkurze.

Východní Středomoří: Kréta, Kypr, Malta a Chorvatsko

Výlet po Východním Středomoří započneme na Krétě, konkrétně na pláži Elafonissi. Tu najdete na jihozápadě země. Zajímavostí Elafonissi beach je nepochybně to, že se už několikrát dostala do „TOP desítky“ nejkrásnějších pláží světa.

Pláž Elafonissi je známé místo pro šnorchlování

Východní strana pláže je doplněna o několik stravovacích a ubytovacích zařízení. Naopak západní strana je ponechaná v přirozeném stavu. Pláž si oblíbili milovníci potápění. Další řecká místa, kde si šnorchl doopravdy užijete, jsme pro vás sepsali do následujícího článku.

A z Kréty se plynule přesuneme na Kypr – euroasijský ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře. Na své si tady přijdou jak potápěči-začátečníci, tak jejich zkušenější kolegové. Mezi nejoblíbenější kyperské potápěčské lokality patří nepochybně Ayia Napa a Paphos (Pafos). Paphos - městečko a přístav na jihozápadním pobřeží ostrova Kypr, je místo opředené bájnými legendami z řecké mytologie. Údajně se tady narodila sama bohyně Afrodité. Najdete zde také nespočet potápěčských lokalit. Za zmínku stojí například Amphitheatre, přístupný z Korálové zátoky, jehož součástí jsou přírodní útvary připomínající amfiteátr, které do útesu vytesaly mořské proudy. Zmínit musíme také lokalitu Wreck of the Achilleas, jejíž součástí je vrak řecké lodi, potopený do hloubky 11 metrů, která zde záhadně explodovala v roce 1975.

Paphos, Kypr - je jedno z nej míst pro šnorchlování

Další perlou Východního Středomoří, je nepochybně Malta. Ta platí za celoroční centrum potápěčského sportu. Voda tady ani v zimních měsících neklesá pod 13 stupňů. A že je tady co pozorovat! Podmořské jeskyně, vraky lodí i letadel, viditelnost zhruba 30 m a průzračné moře – to je to, co na Maltu láká potápěče z celého světa. Oblíbená je třeba jeskyně Ghar Lapsi na jižní části ostrova. Ta nabízí nespočet průplavů jeskyněmi i bohatou faunu a floru. Do Ghar Lapsi se dostanete autem, ale třeba také lodí, která vyplouvá z přístavu ve Valettě.

Jeskyně v Ghar Lapsi na Maltě

Naši potápěčskou krasojízdu ukončíme v zemi, která se v našich končinách už několik let drží na naprosté špici, co se oblíbenosti týče. Tušíte správně, jde o Chorvatsko – zemi, která nabízí přenádherné pláže, průzračně čisté moře, služby na vysoké úrovni i vynikající gastronomii. Když se k tomu všemu přidá ještě výborná dopravní a cenová dostupnost i kvalitní možnosti pro potápěče, jen stěží byste hledali lepší místo pro trávení letní dovolené. Chorvatskou Mekkou potápěčů je nepochybně ostrov Ráb, který sousedí s Krkem, Pagem a neobydleným ostrovem Dolin. Skalnaté pobřeží je vhodné pro ponory. Začínající i zkušení potápěči si ale přijdou na své také u pobřeží Makarské riviéry. Potápění navíc můžete v Chorvatsku zkombinovat s výletem za turistickými památkami třeba do historického města Dubrovník, které proslulo zejména tím, že se tady natáčelo mnoho scén populárního seriálu Hra o trůny.

Chorvatské město Ráb a pohled z katedrály

Bonusový tip závěrem: Vydejte se také za nejkrásnějšími korálovými útesy světa, které jsme pro vás představili na několika řádcích následujícího článku


Vybíráme to nejlepší z plaveb

Španělsko, Francie, Itálie

Loď: MSC Seaview | Nocí: 5| Vyplutí: Barcelona
Termíny vyplutí:

Španělsko, Francie, Itálie

Loď: MSC Seaview
Počet nocí: 5
Přístav vyplutí: Barcelona

Itálie, Řecko, Chorvatsko

Loď: MSC Magnifica | Nocí: 6| Vyplutí: Bari
Termíny vyplutí:

Itálie, Řecko, Chorvatsko

Loď: MSC Magnifica
Počet nocí: 6
Přístav vyplutí: Bari

Itálie, Španělsko

Loď: MSC Grandiosa | Nocí: 7| Vyplutí: Janov
Termíny vyplutí:
zobrazit mapu od 25 380,- Kč Detail plavby »

Itálie, Španělsko

Loď: MSC Grandiosa
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Janov

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Francouzský zámořský department v Karibském moři je nádherný kousek planety. Najdeme ho mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika a v pohodě se tu domluvíte francouzsky. více »

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

A je to tady! Do vaší vysněné dovolené na lodi zbývá posledních pár dnů. Co si sbalit s sebou? více »

Oddysey of the Seas

Oddysey of the Seas

Představujeme nový přírůstek do flotily společnosti Royal Carribean International. Na vlny se spustí koncem roku 2020. více »

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Přístavní skvost s jedinečnou atmosférou. Některé zdroje mu přisuzují i pojmenování „německá brána do světa“. Nutno podotknout, že zcela oprávněné. více »