Tipy na plavbu lodí po Britských ostrovech

23. 09. 2017

Jeden z plavebních tipů na britské ostrovy, The Neist Point, Isle Of Skye.

Britské ostrovy, to totiž zdaleka není jen Británie a Irsko, ale také Ostrov Man, Wight, Anglesey, Arran, Bute, Achill, Scilly, dále souostroví Hebridy, Shetlandy, Orkneje a Aranské ostrovy. K těm všem pak můžeme připočíst ještě množství menších ostrůvků. My se ale v následujících řádcích zastavíme na těch nejdůležitějších a nejkrásnějších místech a u všeho, co by k takové plavbě mělo patřit.

Nejlepší čas pro plavbu

Plavbu po Britských ostrovech si můžete užít kdykoli během roku, stejně jako například plavbu po severní Evropě. Období od března do konce května nabízí jeden pohled na probouzející se krajinu za druhým. Příroda v rozpuku a teploty vyšší než v zimě, to jsou důvody, proč se sem lidé vydávají na jaře.

V létě, od června do srpna, je samozřejmě nejtepleji. Zároveň je třeba počítat s tím, že vrcholí sezóna a cestuje nejvíce lidí. Vidět bývá až do deváté hodiny večerní, takže si můžete užít dlouhé dny plné objevování. Teploty se šplhají až na 32 °C, ale průměrná červencová teplota je 21 °C.

Jeden z tipů na objevování britských ostrovů, nádherné útesy v Severním Irsku poblíž Antrimu.

Podzim, období od září do listopadu, nahrává romantikům, kteří se rádi podívají na zbarvenou krajinu a netouží po letních teplotách.

Zima je pak samozřejmě nejchladnější, ale má své kouzlo – v přístavech a ve městech se konají nejrůznější akce, například ty předvánoční. V lednu zase můžete ve městech levně nakupovat a přivézt si tak domů nespočet suvenýrů takřka za hubičku. Teploty v zimě se pohybují kolem 3 °C, mrzne a sněží spíš v severních lokalitách.

Co si s sebou zabalit

To, co si musíte zabalit, se samozřejmě odvíjí od toho, kdy se na plavbu po Britských ostrovech vydáte. V létě vám totiž bude stačit lehká bunda, která v případě potřeby nepromokne a neprofoukne, a kraťasy nebo kalhoty, v zimě to chce pořádně teplé oblečení, abyste si svou plavbu užili a celou dobu nemrzli – na místě je nejen mikina nebo svetr, ale také vesta a zimní bunda.

Mezidobí, tedy jaro a podzim, bývají zrádnější – možná si myslíte, že už nebo ještě bude teplo. Základní pravidlo je vzít si raději víc věcí na sebe než méně. Perfektní je mít lehkou nepromokavou bundu, ostatní už můžete řešit operativně. Zároveň myslete na to, že některé lodě vyžadují určitý dresscode.

Lodě

Na plavbu se zakotvením na nejkrásnějších místech Britských ostrovů se můžete vydat například luxusní lodí Azamara Journey společnosti Azamara Club Cruises nebo Norwegian Jade společnosti Norwegian Cruise Lines. Velmi populární trasa například vede ze Southamptonu přes Dublin, Kirkwall, Portree na Isle of Skye, Belfast a Liverpool a končí v Southamptonu.

Plavební itinerář

 1. den přicestujete automobilem nebo letadlem do Southamptonu, jednodušší je pravděpodobně dostat se letecky do Londýna a odsud dálkovým autobusem.
 2. den večer vyplujete lodí ze Southamptonu. Noc strávíte na moři.
 3. den ráno se ocitnete v přístavu St. Peter Port na ostrově Guernsey, který je typický svými pevnostmi a hradbami. Jistě se vám zalíbí zdejší dlážděné ulice a uličky i tradiční žulové domy. Navečer odplujete.
 4. den doplujete do přístavu Cork. Tady se rozhodně podívejte na St. Coleman’s Cathedral a na typické barevné domky. Malebné městečko bude jen začátek vašich zážitků! Večer vyplujete dál.
 5. den ráno zakotvíte v Dublinu, hlavním městě Irska. Rázem se ocitnete v jiné době – v době děl Wilda, Shawa nebo Swifta. Zeleň, historické stavby i stovky malých hospůdek a barů, jež jsou pro Irsko tak typické, budete mít před sebou až do večera, kdy z Dublinu opět odplujete.
 6. den začne na překrásném ostrově Man. Ten je známý především natáčením pořadu Top Gear nebo proslulým závodem motorových vozidel TT-Tourist Trophy. Děje se tak hlavně proto, že mimo obce zde není pro vozidla omezená rychlost.
 7. den brzy ráno zakotvíte v Belfastu v Severním Irsku. Svou překrásnou hru tu příroda sehrála s vysokými kopci a údolími, mořem a řekou. Ve městě vás uchvátí hlavně viktoriánské budovy, malebný park Barnett Demesne nebo některá z lákavých hospůdek. Brzy navečer bude vaše cesta pokračovat po moři dál.
 8. den přichází na řadu Greenock v západním Skotsku, rodiště vynálezce Jamese Watta. Původní rybářská vesnice má dnes přes 40 tisíc obyvatel a k vidění je tu například kostel Old West Kirk z roku 1591.
 9. den strávíte na moři a budete mít dostatek času na načerpání sil pro další poznávání.
 10. den vás čeká Kirkwall, typická ukázka území, na kterém se dříve usídlili Vikingové. O jejich životě a kultuře svědčí například základy katedrály sv. Magnuse ze žlutého a červeného pískovce. Navštívit můžete také palírnu Highland Park, v níž se od roku 1798 vyrábí čistá whisky. Navečer odplujete.
 11. den bude na pořadu plavby Invergordon. Kromě malebné krajiny Highlands můžete objevovat třeba zdejší kostel nebo námořní muzeum.
 12. a 13. den prožijete v Dundee, ve 4. největším městě Skotska, které bylo osídleno už v době železné. Dnes je město centrem vzdělání a průmyslu přilehlé oblasti. Večer (13. den) z Dundee odplujete.
 13. den po poledni doplujete do Edinburghu, na konečnou zastávku výpravy.

Přístavy

Která místa jsou ta nejzajímavější a na co se v nich můžete těšit? Prozradíme ihned.

Southampton

Osídlení tu bylo údajně už v době kamenné, stálé sídlo tu ale měli až Římané pod názvem Clausentum. Už v té době šlo o významný obchodní přístav pro města Winchester a Salisbury. Southhampton je odjakživa spjat s námořnictvím, i to je důvod, proč odsud vyplouvají i zaoceánské lodě a zase se sem vracejí. Za vidění tu stojí zbytky městských hradeb, krásné parky nebo budova Wool House původně sloužící jako skladiště vlny pro obchod, dnes nabízející výstavu věnovanou Titanicu, jenž odsud v dubnu 1912 vyplul na onu osudnou cestu.

Náš tip: A co takhle prozkoumat nejkrásnější přístavy severní Evropy?

Liverpool

Liverpool je v rámci Velké Británie považován za chudší oblast, má ale bohatou minulost a je spjat s populární hudbou – vždyť právě odsud pocházela kapela The Beatles, kterou zná snad celý svět. Do povědomí lidí se město zapsalo i svými fotbalovými kluby hrajícími v Premier League. Liverpoolské pobřeží je na seznamu památek světového dědictví UNESCO, a to pro význam města v rozvoji námořního obchodu. Zajímavostí je tu mnoho, jmenovat můžete stavby nazývané Tři grácie.

Dublin

Historie irské metropole se začala psát údajně už v roce 140 n. l. Ve 13. století vznikl Dublinský hrad a v 19. století byla založena slavná střední škola Wesley College. Z pamětihodností rozhodně stojí za návštěvu katedrála sv. Patrika, což je největší kostel v celém Irsku, Katedrála Kristova, která je nejstarší budovou v Dublinu, nejstarší irská univerzita Trinity College, dále pak Muzeum spisovatelů, Ha’Penny Bridge, tedy Půlpencový most, na němž se dříve vybíralo mýtné, nebo Smithfield Chimney, 67 metrů vysoký komín rekonstruovaný do podoby prosklené rozhledny.

Slavný podnik Temple Bar v Dublinu, Irsko.

Kirkwall

První zmínka o největším a zároveň hlavním městě Orknejí pochází už z roku 1046. Původně se tu mluvilo norsky, i nynější název vznikl poangličtěním původního norského názvu. V Kirkwallu stojí obdivuhodná katedrála sv. Magnuse z let 1108-1117 a zřícenina biskupského paláce Earl. Krásné jsou i měšťanské domy z 16. století. Každý rok se ve městě koná týdenní festival umění St Magnus International Festival.

Belfast

Belfast je od roku 1921 metropolí Severního Irska a svou slávu si získal především loďařským průmyslem. V roce 1941 bylo město podrobeno tak silnému bombardování, že byl nálet na něj označen jako druhý nejtragičtější noční nálet v Bitvě o Británii. V průběhu času docházelo k rekonstrukci města a spousta ulic se změnila v pěší zóny, takže procházka je tu skutečně příjemná. Belfastu nevévodí jeden architektonický styl, celé město je velkou směsicí od starších až po moderní stavby. Ceněné jsou například stavby z viktoriánské éry, z moderních můžeme jmenovat koncertní síň Waterfront Hall. Nezapomeňte se zajít podívat na zdejší hrad!

Belfastský kamenný hrad a zahrady, Irsko.

Dundee

Čtvrté největší město Skotska je centrem průmyslu a vzdělání celé oblasti. Osídleno bylo už v době železné, během středověku se pak stalo dějištěm důležitých bitev. Za podívanou zde stojí hrad Broughty Castle, muzeum Dundee Science Centre nebo některý zde zdejších pěkných parků. Na pobřeží najdete RRS Discovery, expediční loď polárníka R. F. Scotta, která vznikla s dalšími dvěma tisícovkami lodí mezi lety 1871-81.

Edinburgh

Hlavní město Skotska patří k nejoblíbenějším turistickým cílům. Nepřehlédnutelný hrad nabízí nádhernou atmosféru, za procházku stojí i Arturovo sedlo, vrcholek na východním konci Starého Města. V Edinburghu se každoročně koná filmový festival a také akce Royal Edinburgh Military Tattoo, což je série přehlídek vojenských bubeníků a armádních kapel britských a mezinárodních ozbrojených sil. Další oblíbenou atrakcí je například Museum of Scotland, zdejší zoologická nebo botanická zahrada. Velmi příjemná je ale i „obyčejná“ procházka ulicemi a uličkami města.


Vybíráme to nejlepší z plaveb

Island, Norsko, Nizozemsko, Belgie, Velká...

Loď: Norwegian Prima | Nocí: 10| Vyplutí: Reykjavík
Termíny vyplutí:
od 41 940,- Kč Detail plavby »

Island, Norsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie

Loď: Norwegian Prima
Počet nocí: 10
Přístav vyplutí: Reykjavík

Itálie, Chorvatsko, Řecko, Turecko

Loď: Norwegian Viva | Nocí: 9| Vyplutí: Benátky
Termíny vyplutí:
od 39 250,- Kč Detail plavby »

Itálie, Chorvatsko, Řecko, Turecko

Loď: Norwegian Viva
Počet nocí: 9
Přístav vyplutí: Benátky

Velká Británie, Francie

Loď: MSC Virtuosa | Nocí: 2| Vyplutí: Southampton
Termíny vyplutí:
od 4 970,- Kč Detail plavby »

Velká Británie, Francie

Loď: MSC Virtuosa
Počet nocí: 2
Přístav vyplutí: Southampton

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

 • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
 • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
 • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
 • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
 • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Francouzský zámořský department v Karibském moři je nádherný kousek planety. Najdeme ho mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika a v pohodě se tu domluvíte francouzsky. více »

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

A je to tady! Do vaší vysněné dovolené na lodi zbývá posledních pár dnů. Co si sbalit s sebou? více »

Oddysey of the Seas

Oddysey of the Seas

Představujeme nový přírůstek do flotily společnosti Royal Carribean International. Na vlny se spustí koncem roku 2020. více »

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Přístavní skvost s jedinečnou atmosférou. Některé zdroje mu přisuzují i pojmenování „německá brána do světa“. Nutno podotknout, že zcela oprávněné. více »