Za co si na plavbách připlatíte?

22. 05. 2018

Costa Favolosa

Na lodi je totiž spousta míst, kde na vás budou číhat poplatky, a to nejen venku, v místech, na kterých zakotvíte, v restauracích a barech na lodi, ale taky při nejrůznějších aktivitách, které chcete na palubě vyzkoušet. Tady je seznam poplatků, které by vás mohly nemile překvapit.

1. Pokojová služba

Zatímco na lodích některých společností je pokojová služba v ceně plavby, na jiných vás může přijít v přepočtu až na necelých 200 Kč za jednu objednávku. Jde například o lodě společnosti Royal Caribbean a další (tabulka poplatků Celebrity Cruises, MSC Cruises a Costa Cruises).

kajuta

2. Spropitné

Spropitné je na luxusnějších plavbách součástí ceny objednávky a činí asi 280 Kč za osobu a den, na obyčejnějších plavbách byste ho ale aspoň v menších částkách měli obsluze věnovat zvlášť, abyste neurazili. Spropitné by se mělo pohybovat mezi 15 a 18 %. Pro pokojovou službu mějte připravené nějaké ty drobné.

3. Restaurace a bary

Pokud nechcete jíst jen v hlavní jídelně, kde máte jídlo předplacené, určitě vás to vyjde o něco dráž. Není nic špatného na tom, že si zajdete na nějakou tu specialitu nebo si dáte v baru svůj oblíbený drink. Jen je třeba počítat s tím, že zadarmo to nebude.

4. Korkovné

Tento pojem jste pravděpodobně už slyšeli, ale možná jste se s ním na vlastní kůži nesetkali. Jde o to, že si můžete na loď vzít určitý objem alkoholu, abyste si ho nemuseli kupovat na palubě. Tak sice ušetříte, ale stejně budete muset zaplatit korkovné, tedy poplatek za každou donesenou lahev, kterou na lodi vypijete.

5. Hlídání dětí

Pokud se na plavbu chystáte s dětmi, určitě si budete chtít s partnerem užít aspoň pár chvil jen spolu. Od toho je tu služba hlídání dětí profesionály, není ovšem zadarmo. Ve většině případů se platí za hodinu hlídání.

6. Voda a sodovka

Možná vás (ne)překvapí, že některé nápoje, jako limonády, ledový čaj nebo káva jsou na lodi zdarma, avšak za balenou vodu si připlatíte – za menší lahev to může být 60 Kč, za větší kolem 80 Kč. Na některé lodi si můžete vzít zásobu vlastní balené vody, ale vždycky si raději najděte informace o tom, kolik jí může být. Nejlepším řešením je objednání denního zvýhodněného balíčku s nealko nápoji, ten stojí od 150 do 200 Kč pro dospělého, o něco méně pro dítě.

7. Kvalitnější káva

Někdo si vystačí s kávou, kterou má v ceně, jiný touží po něčem lepším. V pořádku. Za luxusnější a kvalitnější kávu si však taky připlatíte. Cena takové kávy se často pohybuje kolem 100 Kč za šálek.

Patříte k milovníkům kvalitní kávy? Možná si ji budete muset dát v kavárně nebo jiném podniku a zaplatit si za ni.

8.  Sauna a pára

Chcete se pořádně vypotit? To taky nebude zadarmo – na některých lodích rozhodně ne. Závisí taky na tom, co konkrétně si budete přát. Lepší je však počítat s nějakým tím poplatkem navíc. Někde se dá pořídit i permanentka za zhruba 500 Kč na týden, na kterou pak můžete do sauny a páry chodit, jak je libo.

9. Aktivity a zábava

Obří výletní lodě jsou nabité atrakcemi, které budete chtít vyzkoušet, ne že ne. Některé z nich budou zadarmo, o ty se rozhodně zajímejte. Zároveň ale mějte na paměti, že nebudete jediní, kdo je chce vyzkoušet, proto je lepší si rezervovat místo a čas, pokud je to možné. Takové aktivity jako škola vaření nebo kurz salsy vás mohou vyjít draho a je lepší si je nechat na pevninu.

10. Další poplatky

Stále to ještě není všechno, bohužel. Každý totiž musí zaplatit například poplatek za to, že připlul do konkrétní destinace a bude se v ní pohybovat. Připočítat můžete ještě taky výlety všude tam, kde zakotvíte, pokud se nebudete chtít jen na vlastní pěst projít.

bigstock-Tulum-Ruins-And-Palm-Tree-177291916

11. Doprava k lodi

A nakonec ještě doprava k lodi (Jízda nebo let? Známe pro a proti) a z ní. Vždycky se totiž musíte dostat k moři. Některé cestovní kanceláře už zahrnují cestu letadlem k lodi do svých cen, jiné ne. O tom se předem informujte. Později budete potřebovat transfer například z letiště do přístavu a podobně. A samozřejmě myslete i na cestu zpátky domů.


Vybíráme to nejlepší z plaveb

Austrálie, Vanuatu, Nová Kaledonie

Loď: Quantum of the Seas | Nocí: 7| Vyplutí: Brisbane
Termíny vyplutí:
od 17 790,- Kč Detail plavby »

Austrálie, Vanuatu, Nová Kaledonie

Loď: Quantum of the Seas
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Brisbane

Řecko, Turecko, Kypr

Loď: Celebrity Infinity | Nocí: 10| Vyplutí: Pireus / Atény
Termíny vyplutí:
od 18 040,- Kč Detail plavby »

Řecko, Turecko, Kypr

Loď: Celebrity Infinity
Počet nocí: 10
Přístav vyplutí: Pireus / Atény

Hongkong, Vietnam, Thajsko, Singapur

Loď: Celebrity Solstice | Nocí: 12| Vyplutí: Hongkong
Termíny vyplutí:
od 121 810,- Kč Detail plavby »

Hongkong, Vietnam, Thajsko, Singapur

Loď: Celebrity Solstice
Počet nocí: 12
Přístav vyplutí: Hongkong

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Francouzský zámořský department v Karibském moři je nádherný kousek planety. Najdeme ho mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika a v pohodě se tu domluvíte francouzsky. více »

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

A je to tady! Do vaší vysněné dovolené na lodi zbývá posledních pár dnů. Co si sbalit s sebou? více »

Oddysey of the Seas

Oddysey of the Seas

Představujeme nový přírůstek do flotily společnosti Royal Carribean International. Na vlny se spustí koncem roku 2020. více »

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Přístavní skvost s jedinečnou atmosférou. Některé zdroje mu přisuzují i pojmenování „německá brána do světa“. Nutno podotknout, že zcela oprávněné. více »