Plavba na Kubu: nejzajímavější přístavní města a na co se v nich zaměřit

12. 10. 2017

Ulice v Havaně s vyvěšenou kubánskou vlajkou

Nejzajímavější města

Také se vás dotkla stoupající obliba cestování a plaveb do oblasti Karibiku? Pokud ano, nezapomeňte si před odjezdem pořádně projít itinerář a kromě přírody se připravit i na ta nejzajímavější města. Havana je úplným pokladem koloniální architektury a dodnes si uchovává svého nezaměnitelného ducha. Při návštěvě Kuby se ale vyplatí navštívit i Matanzas či Santiago de Cuba. Prozradíme vám proč.

Havana

Nejzajímavější ulice

Zřejmě nejzajímavější a nejnavštěvovanější ulicí je pro místní i turisty pobřežní promenáda Malecón, která je označována za duši Havany. Asi 8 kilometrů dlouhá promenáda vybudovaná v roce 1901 čtyři metry nad vodou je pro obyvatele Havany oblíbeným místem setkávání a procházek především pro obyčejné lidi, kteří nemají moc peněz. Kromě hrajících si dětí a zamilovaných párů můžeme na promenádě narazit také na rybáře trpělivě čekající na úlovek. Promenáda však žije i uměním. Dennodenně se zde můžeme setkat s různými pouličními umělci, kteří zde předvádí své kousky, ať už je řeč o malíře, muzikanty, kouzelníky nebo tanečníky.

Malecón (přezdívaný také Nábřeží Svobody) je typický mořským příbojem, který zvláště ve větrném počasí neodbytně naráží na hráz tak silně, že voda stříká daleko do silnice. Promenádu původně lemovaly art deco a neogotické sochy, které však nedokázaly odolávat zdejšímu vlnobití. Dnes najdeme na jejím konci pouze dva památníky připomínající válečné hrdiny - Monumento Calixto García a Memorial a las Víctimas del Maine. Projděte se po promenádě v těsné blízkosti moře, které spojuje Kubu a Spojené státy americké.

Rušná promenáda Malecón v městě Havana

Nejslavnější historická památka

V Havaně je spousta krásných památek, a tak je těžké vybrat tu nejslavnější. Můžeme za ni považovat třeba hrad El Morro a pevnost La Cabaňa, vojenský komplex na pobřeží přímo u havanského přístavu. V minulosti šlo největší španělský komplex na území Ameriky. Už na první pohled vás zaujme 15 metrů vysoký maják Faro del Morro, za prozkoumání ale stojí celý objekt.

V Havaně je spousta krásných památek, a tak je těžké vybrat tu nejslavnější. Můžeme za ni považovat třeba hrad El Morro (celým názvem Castillo de los Tres Reyes del Morro), který se nachází v městské části La Habana del Este. Poblíž něj je na pobřeží u havanského přístavu postavena pevnost La Cabaňa, která společně s hradem tvoří vojenský komplex. V minulosti se jednalo o největší španělský komplex na území Ameriky.

Stavbu El Morro navrhl italský architekt Juan Bautista Antonelli. Byla postavena v letech 1589 až 1630, má tvar nepravidelného mnohoúhelníku a je obklopena skalním příkopem. Do hradu vede jediná cesta přes padací most. V tehdejších časech chránil koloniální hrad přístav Havany před případnými nepřáteli z moře, což se dařilo až do doku 1763, kdy jej dobili Angličané. Z tohoto důvodu Španělé k hradu v letech 1764 – 1774 dostavěli mohutnější pevnost La Cabaňa, jejíž kamenné zdi dosahují v některých místech tloušťky až 10 metrů. U pevnosti vás už na první pohled zaujme 15 metrů vysoký maják Faro del Morro, který byl k hradu přistavěn v roce 1846.

Dnes je celý objekt veřejně přístupný turistům a rozhodně stojí za prozkoumání. Uvnitř hradu El Morro se nachází muzeum majáků a válečné historie Kuby, zatímco z funkčního majáku je krásný pohled nejen na oceán, ale také na celou Havanu.

Nejlepší moderní stavba/věc

Moderní, tedy v tomto případě spíše socialistické stavby, lze najít v městské čtvrti Vedado, kterou považujeme za komerční část Havany. Hlavní ulice vedoucí od východu až k západu čtvrti se jmenuje Calle 23, známá taktéž jako La Rampa. Zde se nachází většina obchodů, hotelů, restaurací a nočních podniků, v nichž to pořádně žije.

Politicky i kulturně významným místem ve Vedadu je náměstí Plaza de la Revolución. Několikrát do roka se zde konají nejrůznější oslavy, ale je to rovněž středobod masových manifestací. Od roku 1902 ve čtvrti Vedado sídlí Havanská univerzita se šestnácti fakultami, kterou navštěvuje více než 60 tisíc studentů.

Nejlepší zmrzlina na světě se údajně podává ve skleněné budově legendárního zmrzlinářství Coppelia, milovníci filmů ji mohli zahlédnout ve snímku Jahody a čokoláda. Za zmínku rozhodně stojí také stavba Casa Natal de José Martí, kde se narodil významný národní hrdina José Martí. Byl to nejen básník, ale i spisovatel, novinář a vůdčí osobnost kubánského hnutí za nezávislost ve Španělsku.

Nejpopulárnější muzeum

I muzeí je v Havaně spousta, k těm nejnavštěvovanějším patří Muzeum revoluce (Museo de la Revolución Havana) ve staré části Havany. Nachází se v nádherné budově, bývalém prezidentském paláci z roku 1920, který sloužil svému původnímu účelu až do Batistových dob. V současnosti v muzeu najdeme nespočet zajímavých objektů z revolučních 50. let, ale i z časů po roce 1959. Samozřejmě zde nechybí sochy mnoha významných kubánských osobností, například Ernesta Che Guevary, Fidela a Raúla Castrových nebo Camila Cienfuegose.

Za majestátní budovou muzea se nachází Pavilion Granma Memorial, jehož dominantou je loď Granma, na níž v roce 1956 připlul Fidel Castro na Kubu společně s dalšími revolucionáři, aby se zúčastnil osvobozeneckých bojů. V oploceném palmovém parku je k vidění rovněž autentická vojenská technika a výzbroj kubánské armády. Jmenovitě tank T-34/85, protiletadlový raketový systém SA-2 Guideline, bojový letoun Hawker Sea Fury F50, hydroplán Vought OS2U Kingfisher, trosky bombardéru A-26 či motor sestřeleného letounu Lockheed U-2.

Náš tip: Zjistěte potřebné informace o ostrově, o cestování po něm i o nejzajímavějších místech na speciálním webu o Kubě!

Nejkrásnější zahrady/park

V žádném případě neprohloupíte, když se zajdete podívat do Jardin Botanico Nacional, tedy do Národní botanické zahrady, která se rozprostírá 25 kilometrů od hlavního města Havana. Zahrada má rozlohu 600 hektarů a hostí přes 4 000 různých druhů rostlin typických pro podnebí na Kubě. Kromě klasických palem, kapradin, keřů, květin, kaktusů nebo sukulentů v areálu najdete vzácné sbírky jehličnanů, šácholanů a cykasů.

V botanické zahradě vás obklopí úžasný klid. Mezi stromy, upravenými trávníky a chodníčky se tu dají strávit i pěkné dvě hodiny. Doporučujeme si vyhradit čas na komentovanou prohlídku nebo okružní projížďku vláčkem. Neváhejte a vydejte se sem, kdykoliv si budete chtít odpočinout od ruchu velkoměsta.

Nejpříjemnější kavárna

Nic vám nezpříjemní den v Havaně více než lahodný šálek kávy v úžasném podniku v typickém koloniálním stylu. Právě taková je kavárna Cafe Arcangel s útulným prostředím a netradiční výzdobou. Kuriózní kavárničku najdete v jedné z bočních ulic v centru města. Můžete počítat s uvolněnou atmosférou a velmi přátelským personálem, který vám během celého dne připraví vynikající kávu. Zastavit se tu můžete samozřejmě i na precizně naservírované slané nebo sladké dobroty, na něž se vám budou sbíhat sliny. Takový zážitek si nesmíte nechat ujít!

Nejzajímavější výlet do blízkého okolí

Budete-li chtít vyrazit za hranice města, rozhodně se vydejte na výlet do Parque Escaleras de Jaruco. Jde o chráněné území, na němž turisté obdivují husté lesy, jeskyně a také vápencové útesy. V parku budete moci poznat například jeskyně Cueva del Cura – 150 metrů hluboká jeskyně patří k těm nejhlubším, která je situována na západní straně Kuby – nebo Palenque de los Cimarrones disponující restaurací a mini muzeem. Kubánská příroda se v rezervaci ukazuje v celé své kráse. Je to skvělé místo jak pro pěší turistiku, tak pro cyklovýlety a horolezecké zážitky.

Nejlepší pláž

Zřejmě nejoblíbenější je v Havaně pláž Playas de Este neboli Východní pláž, jejíž žhavé písečné pobřeží se rozkládá přibližně půl hodiny cesty od hlavního města. Dlouhá pláž je sice populární, ale i tak zde najdete místečko takřka jen pro sebe. Vyhledávaná je zejména sedmička pláží s velmi jemným pískem a blankytně čistou vodou - Bacuranao, Boca Ciega, El Mégano, Guanabo, Jibacoa, Santa María del Mar a Tropico. Na některých místech si snadno půjčíte slunečník a lehátko.

Patnáctikilometrový úsek dokonalých pláží na Playas de Este navštěvují převážně místní obyvatelé, takže si budete moci užít ničím nerušený výhled na moře. Pokud však toužíte vyzkoušet nějaký vodní sport, na Santa María del Mar budete spokojeni. V okolí je samozřejmě i možnost se dobře najíst. Odpočinkový den na pláži není lepší prožít jinde než právě tady.

Santiago de Cuba

Nejzajímavější ulice

Nejzajímavější ulicí je svým způsobem Padre Pico, na níž se dostanete po známém schodišti, které zde vzniklo už na konci 19. století. Je lemována koloniálními stavbami a její fotografie stále oblétají celý svět. Schodiště i ulici Padre Pico najdete v městské části Tivoli. Když vystoupáte po schodech úplně nahoru, dostane se vám překrásného výhledu na město i do okolí. Na samém vrcholu ulice stojí žlutá budova muzea Museo de la Lucha Clandestina, v jejíž interiéru naleznete výstavu nejrůznějších fotografií, zbraní a dalších předmětů mapujících válečné období 50. let 20. století proti Fulgencio Batistovi. Naproti přes cestu si zase můžete prohlédnout dům, kde v letech 1931 až 1933 pobýval revolucionář Fidel Castro.

Nejslavnější historická památka

Ze Santiaga byste neměli odjíždět, dokud nespatříte San Pedro de la Roca (občas nazývaná také Castillo del Morro), pevnost, která měla původně chránit přístav před útoky pirátů a korzárů. Svůj původ má už v 17. století a v roce 1997 se zapsala na seznam chráněných památek UNESCO. Pevnost navrhl armádní inženýr Juan Battista Antonelli, je charakteristická velkým množstvím zvedacích mostů a středověkým vězením v podzemním sklepení.

Nejlepší moderní stavba/věc

Santiago de Cuba si na modernu moc nehraje. Až na pár relativně nových hotelů je tu vesměs starší zástavba. Můžeme však na tomto místě jmenovat například sochu válečného hrdiny Antonia Macea, kterou na Náměstí revoluce slavnostně odhalili v roce 1991.

Santiago de Cuba je spojeno s velkými městy, včetně Havany, hlavní železniční tratí. Právě vlakové nádraží Estación de Ferrocarril Gral se dvěma mohutnými klenbami představuje jednu z moderních staveb. Také samotné vlaky prošly modernizací, většina z nich má klimatizaci i občerstvení.

Nejpopulárnější muzeum

Kuba je kromě doutníků vyhlášená i kvalitním rumem. Co takhle Muzeum rumu (Museo del Ron) v historické čtvrti Habana Vieja? Líbilo by se vám? Můžete se v něm seznámit s historií a výrobou kubánské lihoviny na vlastní oči. Uvidíte celý proces výroby rumu od sklizně cukrové třtiny, přes destilaci až po plnění sudů. Na prohlídce nebudou chybět ani historické nářadí a dopravní prostředky, kupříkladu model parní lokomotivy pomáhající přepravit třtinu z pole nebo objemné kvasné kádě na míchání rumu. Po skončení prohlídky jste zváni na degustaci rumu do baru Havana Club, připraví vám tady i lahodné míchané koktejly nebo můžete ochutnat místní kuchyni. Pokud patříte k milovníkům rumu, těžko se vám odsud bude odcházet.

Nejkrásnější zahrady/park

Máte-li rádi klid a zeleň, zamiřte do botanické zahrady Jardin de los Helechos, kde se nabažíte obojího, a to hned na 3 000 m2. Zdejší specialitou jsou nesčetné druhy kapradin a kvetoucí orchideje všech barev. Pochopitelně však uvidíte ještě mnohem více rostlin ze všech oblastí Kuby. Botanická zahrada je skvělým místem pro trávení volných chvilek ve stínu stromů za zpěvu ptáků, a to jen za symbolický poplatek. O oblibě zahrady svědčí i její relativně dlouhá historie – slavnostně byla otevřena už v roce 1976.

Nejpříjemnější kavárna

Posezení u dobré kávy stojí za to v Rumba Cafe nedaleko parku Cespedes. Kromě kávy si samozřejmě můžete objednat i něco dobrého k snědku – sendviče, ovocné saláty, těstoviny a zmrzlinu. Za přijatelné ceny vám přátelská obsluha připraví rovněž míchaný drink, koktejl, limonádu či vychlazené pivo, které vás v horkých dnech příjemně osvěží. Ať už do této útulné kavárny zavítáte sami nebo s přáteli, můžete si odpočinout v proutěném křesle a užívat si koloniální styl interiéru.

Nejzajímavější výlet do blízkého okolí

V okolí Santiaga si rozhodně udělejte výlet do rezervace Baconao Park, jež nabídne hned několik různých atrakcí. Národní park byl v roce 1987 vyhlášen chráněnou památkou světového dědictví UNESCO. Není se čemu divit, nádherná panenská příroda zaujímá neskutečných 80 tisíc hektarů půdy.

Součástí národního parku je dinopark Valle de Prehistoria, kde na vás čekají skvostné výjevy z dávné historie, tedy konkrétněji z pravěku. Přeneste se do světa, v němž musel pračlověk na oběd ulovit mamuta a kolem něj se proháněli dinosauři. Jurský svět dinoparku překvapí 200 betonovými sochami dinosaurů v životní velikosti, na jejichž vzniku se podíleli trestanci z nedalekého vězení. V parku Baconao se zároveň můžete dozvědět něco o lidech, kteří obývali Kubu v éře před příchodem Kryštofa Kolumba na americký kontinent, případně se vydat na vrchol La Gran Piedra v nadmořské výšce 1227 metrů.

Nejlepší pláž

Je docela obyčejná a přes to velmi unikátní, ale jistě na ní budete spokojeni. Řeč je o Siboney Beach ve vesnici Siboney, kde se pro zajímavost narodil kubánský zpěvák a kytarista Compay Segundo. Odpočinout si tu můžete na písku, trávě i kamínkách. Pokud nevyhledáváte pobyt na slunci, ukrýt se můžete pod slunečníkem nebo pod některou ze vzrostlých palem. Na odpočinkový den bez turistů je tato pláž jako stvořená, navíc z ní vyzařuje poklidná atmosféra.

Matanzas

Nejzajímavější ulice

Je těžko posoudit, která ulice je z tohoto města nejzajímavější. Obecně stojí za to projít si starou část města s úzkými uličkami, v nichž najdete spoustu zajímavých míst a zákoutí, která byste při procházce jednou ulicí rozhodně nenašli. Za zmínku rozhodně stojí hlavní ulice Central de Cuba, kde pocítíte rušnou silnici s mnoha obchody, restauracemi i trhy. Energii na další toulky můžete načerpat na hlavním náměstí Parque de la Libertad, na lavičce ve stínu palem si odpočinete jedna báseň.

Ulice v kubánském městě Matanzas

Nejslavnější historická památka

Přímo nad přístavem se tyčí hrad Castillo de San Severino, který má svůj původ už v 18. století. Dodnes z něj jde strach, zvlášť když víte, že sloužil jako vězení i místo pro popravy nepohodlných osob. V dnešních dnech je ve španělské pevnosti umístěno muzeum, které sdružuje paměti o ostrově z předkolumbovské doby.

Nejlepší moderní stavba/věc

Podobně jako ostatní kubánská města, i Matanzas si uchovává svůj koloniální ráz. Moderní budovy jsou proto hotely či jiné ubytovací kapacity. Pochopitelně tu nechybí typické socialistické panelové domy, které mohou být „smutnou“ ukázkou před lety moderní architektury.

Zajímavou inovativní stavbou je rodinný dům Espinoza Yoga House architektonického studia WMR, který je zasazen do malebné horské krajiny nedaleko pláže v Matanzas. Moderní bungalov o ploše 140 metrů s dřevěným obložením fasády nijak neruší přirozené okolní prostředí.

Nejpopulárnější muzeum

Na ulici Calle Obispo je situováno nevšední Farmaceutické muzeum (Museo Farmacéutico), v němž najdete nejrozmanitější nádobky a lahvičky na léky, starobylý porcelán, solární mikroskop nebo přes sto let starý vodní filtr. Podívaná je to skutečně báječná a jedinečná už jen proto, že se celé muzeum nachází v obyčejném v městském domě, jenž byl v roce 1898 přestavěn na lékárnu.

Nejkrásnější zahrady/park

Poblíž indiánské vesnice v oblasti Guamá v Matanzas je velmi obdivuhodná krokodýlí farma Criadero de Cocodrilos, kam se sjíždí návštěvníci z dalekého okolí. Farma se specializuje na chov vzácného krokodýla kubánského, který dorůstá až 3,5 metru. Jeho zvláštností jsou dvojitá oční víčka a absence jazyka. Takové množství chráněných krokodýlů, které si můžete zblízka prohlédnout na jednom místě, se skutečně jen tak nevidí.

Krokodýly můžete pozorovat ve výběhu v jejich přirozeném prostředí. Doporučujeme si počkat na čas krmení, kdy tito obyčejní nehybní obojživelníci rázem ožijí. Odvážlivci se mohou s malým krokodýlem dokonce i vyfotit, případně ochutnat exotické krokodýlí maso. Slabším povahám bude muset stačit pohled na roztomilé želvičky a ryby v jezírku. V areálu nechybí ani stánky se suvenýry a občerstvení.

Nejpříjemnější kavárna

Na vynikající kávu a něco dobrého k zakousnutí zamiřte do Snack Bar Jardin Pelusin del Monte. Přímo v centru města Matanzas poblíž hlavního náměstí Parque de la Libertad vedle katolického kostela Catedral de San Carlos se ukrývá menší kavárna, kde můžete v příjemném venkovním prostředí ochutnat teplé i studené nápoje. Budete se mít stále na co dívat, kolem stolků jsou krásné rostliny a na zdech různé dekorace. Když budete mít štěstí, uvidíte i volně lezoucí ještěrky.

Nejzajímavější výlet do blízkého okolí

Báječný výlet si můžete udělat k jeskynnímu komplexu Cuevas de Bellamar, který se nachází asi 10 kilometrů od Matanzasu. Jeskyně byly náhodou objeveny v roce 1861 otroky, kteří zde pracovali ve vápencovém lomu. V největším jeskynním komplexu na Kubě, který patří mezi nejnavštěvovanější atrakce ostrova, spatříte rozličné útvary, jezírka a dokonce podzemní řeku. Jeskyně je poseta fascinujícími krápníky – stalaktity visícími ze stropu, stalagmity vyrůstajícími ze země a také krápníky sahající od stropu až po zem, tzv. stalagnáty. Délka přístupných jeskyní činí dohromady asi 2 500 metrů.

Nejlepší pláž

Hledáte-li pro odpočinek typickou karibskou pláž s bílým pískem, kde byste se mohli jen tak opalovat, dovádět ve vodě nebo zkusit nějaký ten vodní sport, vydejte se katamaránem na nádherný korálový ostrov Cayo Blanco na jižním pobřeží Kuby. Celý den tu budete moci ochutnávat zdejší dobroty v barech a hospůdkách. Ostrůvek vybízí i k aktivnímu odpočinku, stačí se vydat šnorchlovat k blízkým útesům a při objevování podmořského světa se nechat unášet vlnami. Bývá tu však všude dost turistů, proto příliš nepočítejte se soukromím. Když už zavítáte na Cayo Blanco, byl by hřích nenavštívit nedaleké delfinárium ve Varaderu.


Vybíráme to nejlepší z plaveb

USA, Bermudy

Loď: Norwegian Joy | Nocí: 7| Vyplutí: New York
od 33 430,- Kč Detail plavby »

USA, Bermudy

Loď: Norwegian Joy
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: New York

USA, Dominikánská republika, Americké...

Loď: Norwegian Breakaway | Nocí: 7| Vyplutí: Miami
Termíny vyplutí:
od 31 700,- Kč Detail plavby »

USA, Dominikánská republika, Americké Panenské ostrovy, Britské Panenské ostrovy, Bahamy

Loď: Norwegian Breakaway
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Miami

USA, Aljaška, Kanada

Loď: Norwegian Encore | Nocí: 7| Vyplutí: Seattle
od 24 850,- Kč Detail plavby »

USA, Aljaška, Kanada

Loď: Norwegian Encore
Počet nocí: 7
Přístav vyplutí: Seattle

« zpět na hlavní stránku

Proč cestovat s námi?

  • 1 Máme širokou a aktuální nabídku plaveb z celého světa.
  • 2 Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří perfektně znají specifika plaveb.
  • 3 Jako první v ČR jsme vydali specializovaný katalog pouze na plavby.
  • 4 Je za námi 20 let zkušeností a renomé silné cestovní kanceláře ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vybere opravdu každý, kdo hledá kvalitu, spolehlivost a luxus.

Newsletter

Chcete dostávat naše novinky mailem?

Objevte kouzlo cestování lodí

další články »
Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Francouzský zámořský department v Karibském moři je nádherný kousek planety. Najdeme ho mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika a v pohodě se tu domluvíte francouzsky. více »

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

A je to tady! Do vaší vysněné dovolené na lodi zbývá posledních pár dnů. Co si sbalit s sebou? více »

Oddysey of the Seas

Oddysey of the Seas

Představujeme nový přírůstek do flotily společnosti Royal Carribean International. Na vlny se spustí koncem roku 2020. více »

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Přístavní skvost s jedinečnou atmosférou. Některé zdroje mu přisuzují i pojmenování „německá brána do světa“. Nutno podotknout, že zcela oprávněné. více »